Pokus o finanční restart VZP: když chybí peníze, tak pomůže stát

Reformy ve zdravotnictví. Zásadní změny zatím neplatí. Otázkou je, zda bude vláda rok před volbami prosazovat nepopulární kroky. Ten více než dva roky starý vládní program vypadá na první pohled jako obyčejné úřednické prohlášení, ale ve skutečnosti se v něm skrýval pokus o největší změnu v českém zdravotnictví.


Pojišťovny měly na jedné straně přestat utrácet za příliš mnoho nemocnica za nezodpovědné pacienty, kteří nechodí na prohlídky nebo komplikujíléčbu, na druhé straně je už nikdy neměl zachraňovat stát. 

Nyní - o dva a půl roku později - je jasné, že se ten vládní plán úplně nepovedl. 

Peníze pro naštvané lékaře

Největší zdravotní pojišťovna, která zajišťuje péči pro šest milionů klientů, a tím ztělesňuje celý tuzemský zdravotnický systém v praxi, se téměř nezměnila.

Péči platí stále všem, kdo si vybudovali ordinaci nebo nemocnici, protože z rušení lůžek a nemocnic pod tíhou masových protestů couvla. Bonusy pro pacienty nezavedla, protože klíčová norma má snad největší zpoždění ze všech plánovaných. Zákon o zdravotních pojišťovnáchměl totiž zavést výhody pro lidi, kteří chodí na preventivní prohlídky - měli by například slevy na pojistném. Naopak by postihl ty, kteří starost o svézdraví zanedbávají.

Namísto toho vláda pomůže Všeobecné zdravotní pojišťovně zhruba třemi miliardami korun, což je podobná částka, kterou stát loni kvůli problémům VZP fakticky znárodnil v menších pojišťovnách. "V lednu máVZP přijít od ministerstva financí takzvaná předsunutá platba, což je způsob, kdy se vyplatí v předstihu jednoměsíční záloha za státní pojištěnce," vysvětluje náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek přesný mechanismus.

Mimochodem - obdobně vypomohl stát VZP, když byl ministrem David Rath. Takzvaná předsunutá platba se však tehdy nakonec změnila ve finanční injekci.

MEZITITULEK: Rušení lůžek nevyšlo

Díky nynější pomoci nebudou muset ordinace a nemocnice čekat na své peníze, které jim v poslední době chodí o několik dní později. Problém je však v tom, že to, aby největší zdravotní pojišťovna platila včas a klienti jí pak od naštvaných lékařů po desetitisících neutíkali ke konkurenci, se mělo podle reformních plánů zajistit úplně jinak. 

Jednou z dílů té mozaiky bylo i rušení přebytečných lůžek.

Pokud by se totiž sestěhovaly například výměny kyčelních kloubů - každá znemocnic bude mít více práce. Tím pádem bude nižší i jednotková cena, což zlevní celou akutní péči, na niž padne ročně kolem sta miliard korun. "V určitých segmentech to tak funguje už dnes. Když u některé nemocnicenasmlouváme více výkonů, nabídne nám slevu. Časem by to mohlo přinést stamilionové úspory," vysvětluje šéf Oborové zdravotní pojišťovnyLadislav Friedrich.

Nápad, který poprvé zazněl začátkem loňského roku, vypadal od stolu logicky. Jenže v jednotlivých městech se rázem přelil v neskutečný odpor. Lidé podepisovali po desítkách tisíc petice, organizovali svozy protestujících do Senátu a politici je přitom ještě podporovali nebo dokonce sami psali naministerstvo zdravotnictví. 

Namísto postupného zavírání nepotřebných zařízení, kterých je v Česku podlezdravotních pojišťoven dvanáct, se tak znovu téměř se všemi podepisují dlouhodobé smlouvy. "Doufám, že se tím alespoň nastartoval nějaký proces, v němž se bude pokračovat. Tím, že se podepisují dlouhodobější smlouvy, vznikl další prostor pro hledání kompromisu," doufá náměstek Petr Nosek.

MEZITITULEK: Reformy versus volby

Jenže věřit, že to tak bude, je dost těžké. Popularita největší vládní strany se po víkendových prezidentských volbách řítí dolů a těžko čekat, že by občanští demokraté chtěli tento trend v následujícím roce a půl ještě zesilovat. Na jaře 2014 jsou totiž volby do parlamentu.

Spolu s tím, jak zásadní změny nabírají zpoždění, tak roste i riziko, že už k nim nikdy nedojde. A to třebaže byla celá zdravotnická reforma dobře připravená a také rozjetá - loni byla v běhu polovina doporučení expertů Národní ekonomické rady vlády.


V lednu má VZP přijít od ministerstva financí takzvaná předsunutá platba, což je způsob, kdy se vyplatí v předstihu jednoměsíční záloha za státní pojištěnce.
PETR NOSEK
náměstek ministra zdravotnictví

AUTOR: Michaela Mužíková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori 

Zdroj: www.ihned.cz