S volbami do sněmovny rovnou také volby do VZP

V čele zdravotních pojišťoven s miliardovými rozpočty brzy skončí zasloužilí politici. Do jejich správních rad se už totiž nemá jmenovat za odměnu, ale volit v nových přímých volbách.

Návrh, který brzy zamíří do vlády, zní sice v Česku, kde se například Všeobecná zdravotní pojišťovna stala symbolem partajních trafik, těžko představitelně, třeba v Německu už ale léta funguje.

"Je to demokratický systém s jasným vymezením pravomocí i povinností. Když to tak uděláme, odpolitizujeme správní rady a zároveň přeneseme část zodpovědnosti na samotné pojištěnce," popsal HN ministr zdravotnictvíLeoš Heger.

A celkem detailní představu už má i o tom, jak to v praxi může vypadat. 

Místo třiceti křesel patnáct

Na sepsání paragrafů si ministr najal největšího zastánce přímých voleb, právníka Ondřeje Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců. A Dostál už má hotovo.

Podle návrhu, který mají HN k dispozici, čeká nejvýraznější proměna VZP: její vedení se zmenší a radikálně se promění. Zatímco dnes je ve správní radě největší pojišťovny dvacet členů za Poslaneckou sněmovnu a deset za vládu, nově tam bude dohromady jen patnáct míst. Z toho pro zástupce státu zbude pouze jediné - křeslo šéfa správní rady, kterého si vybere sám ministr.

Kandidáty na zbývajících čtrnáct míst budou nominovat už jen sdružení zaměstnavatelů a samotní pojištěnci. "Vychází to z logiky toho, že ti společně odvádějí do zdravotního pojištění nejvíce peněz. Mají tak mít možnost rozhodovat," popisuje Dostál.

Právě takové plány na vyšachování politiků přitom už dříve budily protesty. "Pokud pojišťovny zůstanou veřejnoprávní, tak je naprosto nesmyslné, aby byly odpolitizovány," říkal už dříve novinářům třeba šéf zdravotníhovýboru za ODS Boris Šťastný, který ve VZP sám sedí. 

Jenže plán na proměnu pojišťoven může být nakonec i tak celkem průchozí. Hegerův záměr se totiž zamlouvá i jeho koaličním kolegům. "Neměl bych s tím problém," řekl HN například poslanec za LIDEM Radim Vysloužil.

Vedení pod tlakem

Pokud budou zdravotní pojišťovny vést zvolení lidé, budou moci měnit poplatky, a tím umožnit i jednu z klíčových priorit zdravotnickéreformy, o niž vládě od začátku šlo - motivaci pacientů.

"Jinak není žádný systém takzvaných bonusů a malusů ústavně možný. Ukládat přirážky k pojistnému smí na základě zákona pouze zvolený orgán. Podobně jako v obci zastupitelstva rozhodují o místních poplatcích," vysvětluje Dostál.

Navíc když se do rozhodování zapojí veřejnost, pojišťovny se podle něj dostanou i pod větší tlak, a tím se zprůhlední i to, jak pracují. Tedy třeba podle čeho vybírají, kolik kam pošlou peněz a k jak kvalitní péči se člověk dostává.

Lidé ve vedení pojišťoven se totiž dnes nemají čeho bát: nenesou majetkovou odpovědnost a zároveň prakticky nejdou odvolat. "Pojištěnci nespokojení se správou pojišťovny by museli pro nápravu nejprve obměnit parlament a vládu, tyto orgány by musely obměnit správní radu a správní rada by teprve mohla odvolat ředitele," stojí v důvodové zprávě nového návrhu.

Naproti tomu v případě změny by lidé spolu s volbami do sněmovny či obecních zastupitelstev jednoduše zaškrtli ještě čtrnáct jmen na pojišťovnické kandidátce - a skrz ně kontrolovali rovnou i ředitele.

Volby do pojišťoven

Jednou za čtyři roky

Volby do zdravotních pojišťoven mají probíhat jak papírově, tak elektronicky, vždy se ale spojí s dalšími probíhajícími volbami, aby byly co nejnižší náklady.

Kandidát nad 30 let

Nechat se zvolit do vedení zdravotní pojišťovny může podle návrhu člověk starší třiceti let. Kandidátky budou sestavovat zčásti zaměstnavatelé, zčásti samotní pojištěnci. Například kandidát do VZP ale bude potřebovat podpis 30 tisíc lidí - tedy půl procenta všech pojištěnců.

Žádný byznys

Jediným nevoleným členem bude šéf správní rady, ministr ale může vybrat jen někoho z vlastního úřadu, kdo nemá jinou placenou funkci. A omezení byznysových aktivit kvůli střetu zájmů mají platit pro všechny ve správní radě.

Autor: Michaela Mužíková
Zdroj: www.ihned.cz