Slovenské zdravotnictví po volbách


Když byly v neděli po ránu potvrzeny volební výsledky, začalo být jasné, že s možným návratem  pravicové vlády na Slovensko, by mohly i nadále pokračovat reformy zdravotnictví. Jejich hlavní protagonista, bývalý ministr zdravotnictví MUDr.Zajac, se mezitím přesunul do Čech a pomáhá straně TOP 09 se zdravotnickým programem.

V období vlády koalice Směr-HZDS-SNS se kromě faktického pozastavení většiny změn nastartovaných Dzurindovou vládou nepodařilo dovést k realizaci předsevzetí jako zavést DRG, definovat  minimální síťě  nebo nastartovat fungování eHealth. Švédská organizace sledující kvalitu zdravotnictví Health Consumer Powerhouse dokonce posunula Slovensko z 22. na 28.místo při  srovnání různých parametrů 33 hodnocených zemí ( výsledky léčby, zavádění eHealth, rovnost přístupu ke zdravotní péči atd. ) v letech 2006 a 2009.

Jedním z největších problémů je situace v oblasti zdravotního pojištění, kde v současné době běží arbitráž ve věci ochrany investic ze strany investorů soukromých zdravotních pojišťoven Dovera a Union kvůli změně podnikatelského prostředí. Byla jim totiž v roce 2008 omezena možnost tvorby zisku, respektive veškerý zisk je možné investovat pouze do zdravotních služeb.

Pokud by se  bývalému premiéru Ficovi  nakonec podařilo najít koaličního  partnera, tak by se zřejmě pokračovalo v praxi tzv.výmenných lístkov, které podmiňují vstup pacientů ke specialistům doporučením  od praktických lékařů a v pozvolné tvorbě standardů zdravotní péče.

Pokud se nová vládní koalice bude skládat tak, jak se předpokládá, půjde o spojení dvou bývalých opoziční stran (Slovenská demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana a Kresťansko demokratická strana) a podobně jako u nás dvou nedávno založených stran (Sloboda a solidarita a Most-Híd). Zvláště nové strany mají zájem o aktivní roli pacienta a to zavedením bonusů za absolvování preventivních prohlídek (SaS) nebo „levnější" péči pro ty, kteří se starají o své zdraví. Co je ale podstatné, navrhují rovněž vrátit pojišťovnám možnost tvořit zisk. KDH by, jako jediná strana, chtěla určit priority na 10 let dopředu. KDH rovněž přichází s poměrně revolučním návrhem zrušit zdravotní pojištění a získat finanční prostředky prostřednictvím vyšších daní vč. DPH. SDKÚ se snaží řešit problematiku zdravotnictví definováním konkrétních cílů, např. určením maximálních čekacích dob.

Život  a příjmy lékařů by mohla ovlivnit realizace záměru KDH na zvýšení hodinové mzdy za práci v LSPP a UPS, ale návrh strany MOST-HÍD chce restrukturalizaci minimální sítě ambulantních zařízení.

Z našeho pohledu je Slovensko jakousi laboratoří zdravotnických reforem, respektive průběhu jejich realizace, neboť naši minulí i stávající pravicoví reformátoři se k otevřené inspiraci touto zemí otevřeně hlásí.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.