Vláda otočila, zdraží zdravotní pojištění

Dluhy Všeobecné zdravotní pojišťovny zaplatí zaměstnanci a živnostníci. A nepůjde jen o ni. Odvody klientů všech ztrátových pojišťoven mají stoupnout, řádově o stovky korun.

Shodla se na tom vláda, i když jakékoli zvyšování pojištění ještě před dvěma týdny koalice odmítala. "Něco takového je věc, která by přes tuto vládu neprošla," říkal pár dní před druhým kolem senátních voleb premiér Petr Nečas. Včera už ale návrh jeho kabinetem hladce prošel. "Nikdo k tomu neměl připomínky, opatření začneme připravovat," potvrdil po jednání kabinetu ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Sazby se mají začít pohybovat podle toho, jak se bude které pojišťovně zrovna dařit. To bude fakticky znamenat zdražení především pro klienty VZP, která je ve ztrátě od roku 2009. Pojišťovně, která má nejvíce klientů v Česku, bude letos podle odhadů chybět jedna miliarda korun. Základní obrysy nového opatření vyplývají z materiálu, který mají HN k dispozici. Zaměstnanci podle něj mají začít deficit dotovat půlprocentním nárůstem, což je v případě průměrného platu sto třicet pět korun měsíčně navíc. Živnostníci si mají u zadlužených pojišťoven připlatit stovku. Do zdravotnického rozpočtu tak má už v roce 2014 celkem přitéct dalších pět miliard korun.

Šikovné pojišťovny zlevní

VZP, kvůli jejíž finanční situaci se opatření navrhuje především, se však novinky paradoxně spíše bojí. Hegerův návrh je totiž postaven tak, že zatímco zadlužené pojišťovny podraží, ty dobře hospodařící budou moci naopak začít dávat slevy. Lidé se tak budou moci začít rozhodovat podobně jako na bankovním trhu podle poplatků.

"Je to velké nebezpečí. Když budeme muset kvůli systémovému propadu zvýšit pojistné, zaměstnanci a živnostníci začnou utíkat jinam a z nás se stane jen záchytná pojišťovna pro nezaměstnané a seniory, za které hradí pojištění stát," říká ekonomický náměstek VZP Jan Halama. Podle ekonomů ale nebude odliv části z šesti milionů klientů největší zdravotní pojišťovny ničemu vadit. "Dnes je pozice VZP zcela dominantní a nezdá se, že by to dokázala využít ve svůj prospěch, navíc když se zmenší, neohrozí to ani konkurenci," vysvětluje Miroslav Zámečník z Národní ekonomické rady vlády, podle jejíž analýzy v Česku stačí namísto nynějších jedenácti pojišťoven klidně jen pět.

Plomby jen za peníze

Návrhů, které vláda až dosud odmítala a včera ministru Hegerovi prošly, je ale víc: na seznamu je například přísnější posuzování moderních léků či přístrojů nebo zpoplatnění obyčejných plomb, což má uspořit jeden a půl miliardy korun ročně.


Něco takového je věc, která by přes tuto vládu neprošla.
Petr Nečas
premiér (17. října 2012)

AUTOR: Michaela Mužíková

Zdroj: www.ihned.cz