Výpovědi už podepsala čtvrtina lékařů

Výpověď už v Česku potvrdilo 3500 lékařů, tedy zhruba čtvrtina z celkového počtu doktorů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) ovšem nevěří, že rebelující lékaři svoji hrozbu naplní. "Jestli jich odejde z těch 4000 maximálně 700 nebo 800 lékařů, tak to pro mě bude velké překvapení," prohlásil včera ministr v pořadu Otázky Václava Moravce.

Jak zjistily HN, dvanáct ze třinácti lékařů včetně primářky dalo výpověď například v anesteziologicko-resuctitačním oddělení (ARO) v brněnské Úrazové nemocnici. Ta se kvůli tomu chystá na personální kolaps. "Výpovědí je víc, než jsme čekali. Může za to postoj pana ministra, který se nejdříve choval přezíravě a pak nás minulý týden ve svém otevřeném dopise urazil. Tím přesvědčil váhající lékaře," řekla HN odcházející primářka brněnského ARO Lenka Doležalová, která v nemocnici zároveň vede lékařské odbory.

A problémy hrozí i jinde. Například v Praze podala výpověď v rámci odborové akce Děkujeme, odcházíme většina neurologů, včetně některých docentů a profesorů. Z neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice odchází 70 procent lékařů, z Fakultní nemocnice Motol 60 procent neurologů a z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je to 80 procent. Lékaři se bouří kvůli podfinancovanému zdravotnictví a nízkým platům.

Lékařů je prý jen 11 tisíc

Až dosud lékařští odboráři počítali s tím, že nemocničních lékařů je v Česku 16 tisíc. Výpověď už potvrdilo 3500 lékařů, tedy slabší čtvrtina z nich. Data pocházejí z Ústavu zdravotnických informací a statistik.

Jenže podle zjištění HN již odboráři počítají s jinými čísly.

"V Česku je maximálně deset až jedenáct tisíc nemocničních lékařů. Od zahájení kampaně sbíráme data z českých nemocnic. Ještě nemáme kompletní čísla, ale už teď je jasné, že to číslo nebude vyšší než 11 tisíc pracovních úvazků," řekl HN jeden z lídrů kampaně Děkujeme, odcházíme Pavel Vávra. To by znamenalo, že odcházejících doktorů už je celá třetina.

Ještě mohou couvnout

Proces podávání výpovědí je detailně promyšlený: doktoři, kteří to s protestem myslí vážně, svoje výpovědi nejprve posílají odborovým předákům ve své nemocnici a ti je hromadně odesílají do pražské advokátní kanceláře.

"Tam ty výpovědi spočítají, zkontrolují a jejich seznam nechají ověřit notářem. Notářské ověření má platnost originálu. Tím se bráníme dohadům, kdyby se náhodou ta obálka ztratila nebo z ní nějaké výpovědi zmizely," popisuje Pavel Vávra.

Právníci pak od 27. prosince začnou výpovědi přeposílat jednotlivým zaměstnavatelům, tedy nemocnicím.

Výpověď začíná platit ode dne doručení, pak poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, tudíž lékaři fakticky nepřijdou do práce 1. března.

V současné době jsou výpovědi ve fázi shromažďování u právníka."Každý z lékařů má ale ještě právo vzít svou výpověď zpět," upozorňuje Vávra.

Heger: Nechoďte ještě

Jak se blíží konec roku, roste nervozita nejen v nemocnicích, které se psychicky připravují na prázdné operační sály, ale i na ministerstvu zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Leoš Heger lékaře v pátek vyzval, aby si podávání výpovědí ještě rozmysleli.

"Ministerstvo zdravotnictví slibuje, že veškeré zdroje, které v systému objevíme, se přesunou do oblasti mezd," prohlásil v pátek Heger.

Ministr přitom ještě minulou středu protestující lékaře nechápal. Adresoval jim emotivní otevřený dopis, ve kterém je označil za ty, kteří "se před ničím nezastaví". Odboráře pak obvinil z toho, že údaje o nízkých mzdách účelově zveličují.

Podle odborářů jsou nervózní i ředitelé některých nemocnic.

"V některých nemocnicích vedení na lékaře tlačí, aby výpověď nepodávali, že je jinak už nevezmou zpátky. Jsou to ale spíš ojedinělé případy," říká odborář Vávra.

Zdroj: www.ihned.cz