Začíná dělení ministerstev. Zdravotnictví nikdo nechce, o zemědělství se přetahují

Po dořešení programové části koaliční dohody začínají intenzivní jednání o obsazení jednotlivých ministerstev. Zatímco na zdravotnictví se nikdo nehrne, o resort zemědělství je zájem velký. Lidovci navíc trvají na tom, že chtějí obsadit ministerstva tři. Sobotka chce mít jasno do Vánoc. Byli to lidovci, kdo si v roce 2006 poprvé do programu vepsal regulační poplatky. Teď to mají být zase oni, kdo se vypořádá s jejich zrušením. Alespoň podle představ lídra ČSSD Bohuslava Sobotky, který křesťanským demokratům nabídl křeslo ministra zdravotnictví v budoucí vládě.

Jenomže strana nestojí o to, aby řešila miliardové výpadky ve financování nemocnic a lékařů. Zvláště když jde o opatření, které prosadil do koaliční smlouvy jejich partner.

"Sociální demokracie měla poslední tři roky poplatky jako hlavní téma, tak by to měli zrealizovat," řekl Hospodářským novinám Marian Jurečka, první místopředseda KDU-ČSL. Zdravotnictví se tak stává resortem, od kterého se všechny tři vládní strany odtahují. Podobně nechtěná je i kultura, druhé a poslední z ministerstev, s nímž se měli lidovci spokojit. Té by se však nakonec mohl ujmout Martin Stropnický z hnutí ANO. Nápad, že by se bývalý diplomat a herec usadil na obraně, smetl prezident s odkazem na svou zálibu v odbornících.

Babišovci původně Stropnického viděli i v Černínském paláci, ale ministerstvo zahraničí už mezi svými prioritami přestali zmiňovat. Evropskou agendu si chce beztak řídit budoucí premiér Sobotka sám z Úřadu vlády a dohled nad bruselskou legislativou bude pro ANO efektivnější s jeho nominantem na eurokomisaře.

Zbývá tak už jen vyřešit, jak přes odpor Miloše Zemana udělat z Lubomíra Zaorálka ministra zahraničí. Sobotka zní - alespoň prozatím - rozhodně. "U našich potenciálních členů vlády nevidím žádný důvod pro prezidentovo odmítnutí," řekl s tím, že skladbu kabinetu určuje parlament, nikoli hlava státu. Ta současná však instalací vlády Jiřího Rusnoka předvedla, že se ústavními zvyklostmi svazovat nenechá.

Ministerská škatulata

Přestože o personáliích se trojkoalice oficiálně bavila zatím jen jednou, před druhou, dnešní schůzkou už zaznívají jednoznačné požadavky. ANO by si k již získaným financím rádo vyjednalo dopravu, životní prostředí, spravedlnost, obranu a místní rozvoj. U většiny kandidátů vytváří kouřovou clonu, jen u místního rozvoje je od počátku rozhodnuto. Ujme se ho Věra Jourová, která se už chodí s úřadem seznamovat. S nominanty na životní prostředí vyvolalo ANO nejvíce rozruchu. Padla jména Richarda Brabce z Babišovy Lovochemie nebo jaderného inženýra Jiřího Tyce. Sobotka kvůli nim dostal dopis osobností, podepsaný například Erazimem Kohákem nebo Annou Šabatovou, které ho žádaly, aby nedával životní prostředí do rukou babišovců.

Nastávající premiér chce jména ministrů znát ještě před vánočními svátky, tedy v průběhu tohoto týdne. Situace se však může zaseknout na lidovcích. Ti chtějí "zcela zásadním způsobem" požadovat zemědělství. Původně trvali na tom, že by jim měla připadnout alespoň tři ministerstva. Včera však předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ultimátum mírnil. Záležet podle něj bude, o jaké resorty půjde. Kromě zemědělství chtějí školství a práci a sociální věci, s menším zájmem nebo nadějí pokukují ještě po průmyslu nebo životním prostředí.

Jejich partneři ale zatím moc pochopení neprojevují. "Nevidím důvod, proč by měli mít víc než dva resorty," řekl koncem týdne šéf hnutí ANO Andrej Babiš. A přidává se i místopředseda Jaroslav Faltýnek. Podle něj by zemědělství mělo připadnout sociálním demokratům, protože se podíleli na vyjednávání podmínek pro české zemědělce v Bruselu. "KDU u toho nebyla, nic o tom neví," odepsal na dotaz ČTK.

Lidovci se navíc kryjí s tím, co žádá vítěz voleb - tedy zemědělství, školství a práce. ČSSD chce do svého portfolia ještě průmysl, vnitro a zahraničí.

Kam s Mládkem

Podle informací Hospodářských novin má na průmysl zamířit ekonomický expert strany Jan Mládek. Původně se chystal na finance, ale ty sociálním demokratům sebral hubený volební výsledek. Sobotka na dotaz odpověděl oklikou: "Počítal jsem s ním do vládního týmu před volbami a počítám s ním do něj i po volbách."

Mládkově cestě na průmysl nasvědčuje i to, že se nestal šéfem sněmovního rozpočtového výboru, který sílu ministerstva financí vyvažuje. Není dokonce v žádném z výborů, což členové vlády být nemohou.

Na vnitro se má přesunout plzeňský hejtman Milan Chovanec, byť se dřív věnoval dopravě. Stal se Sobotkovým klíčovým spojencem, když vyzradil detaily povolební lánské schůzky, a zhatil tak plány předsedových odpůrců na jeho sesazení. Za odměnu dohlédne na ministerstva, které spravuje citlivé informace.