Zdravotnictví: Hodně kritiky, málo reforem

Pokud by se v české vládě volili rivalové roku, pak by už druhý rok po sobě tento titul asi získala dvojice Andrej Babiš - Svatopluk Němeček. Kobercový nálet kritiky ministra financí na kolegu, který šéfuje zdravotnictví, je neustálý. A nutno říci, že v mnohém oprávněný. Výsledkem je ale bohužel zatím jen hodně řečí a žádné reformy, které zdravotnictví nutně potřebuje.

Hlavním (a nejdražším) sporem Babiše s Němečkem je navýšení platby za státního pojištěnce, tedy za asi šest milionů Čechů, jejichž zdravotní pojištění platí stát. Už minulý rok se Babiš zuby nehty bránil zvýšení platby na 845 korun měsíčně. A nakonec podlehl. Nyní chce Němeček navyšovat opět - a to na 904 korun. Babiš bez překvapení navýšení odmítá s tím, žezdravotnictví je v této chvíli černá díra na peníze. Jen minulý rok jím proteklo 240 miliard korun, z toho 60 miliard právě za státní pojištěnce. Kdo má tedy pravdu? Oba. Záleží na tom, vůči čemu výdaje na zdraví poměřujeme. Podle ministra Němečka máme levné zdravotnictví. Něco takového se může skutečně zdát, pokud se podíváme na výdaje nazdraví vůči HDP. Najdeme totiž více rozvinutých zemí, kde je podíl mnohem vyšší. Ale to nic neříká o skladbě výdajů - zda jdou ze státního (a erár je musí vymáhat daněmi), nebo ze soukromého. A to je zase voda na Babišův mlýn. České zdravotnictví je extrémně závislé na platbách z veřejného zdravotního pojištění, spoluúčast pacientů je minimální, po zrušení zdravotnických poplatků prakticky žádná. Jestliže celoevropský průměr vládních výdajů na zdravotnictví je podle Eurostatu 6,1 procenta HDP, pak v Česku je to výrazně více - 7,4 procenta HDP. Pokud budeme dále navyšovat platby za státní pojištěnce, vyskočíme ještě výše.

V této chvíli je dobré přeskočit od Eurostatu k Evropské komisi. Ta nedávno aktualizovala reformní doporučení pro členské země EU a zdravotnictví je právě jedním z bolavých míst. Populace stárne, výdaje jdou celé za erárem, efektivita je nízká, nadužívá se primární péče, nefunguje správně dohled zdravotních pojišťoven... To opravdu není možné řešit jen dalším litím peněz do systému veřejného zdravotnictví.

Babiš správně vytušil, že české zdravotnictví je přesně ta oblast politiky, kde se může jeho hnutí pozitivně zapsat u voličů. Začal minulý rok dost dryáčnicky, když Němečkovi vzkazoval: "Šnajdroid Němeček by měl urychleně podstoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu." Možná že tehdy především chtěl co nejrychleji získat post ministra zdravotnictví pro hnutí ANO. To ho už pustilo, kritika Němečka se dostala na docela pevnou půdu a ministr se jí čím dál hůře brání. Nejde totiž jen o platbu za státního pojištěnce. Babiš správně odhadl, že zrušení zdravotnických poplatků ne všechny Čechy potěšilo. Babiš veřejně říká, že jejich rušení bylo chybou, i když to byl paradoxně on, kdo s jejich koncem v koaliční smlouvě souhlasil. Jejich návrat je sice v nejbližší době nereálný, ale větší spoluúčast pacientů přece neznamená jen platit 30 korun u doktora. Poslanci ANO Radka Maxová a Miloslav Janulík poněkud partyzánsky navrhli znovuzavedení nadstandardů, které v roce 2013 zrušil Ústavní soud. Ony paragrafy jsou možná špatně napsány, ale to nic nemění na tom, že v tomto případě si ministr Němeček rozhodně nevystačí se socialistickou rétorikou, že veškeré peníze do zdravotnictví se mají přerozdělovat přes vybrané daně. Na nadstandardu vydělají přece všichni: zatímco nyní se dá vybrat buď mezi veřejným pojištěním hrazenou službou, nebo soukromě placenou službou, nadstandard by znamenal logický postup, že k částce od pojišťovny si pacient připlatí něco málo navíc a má lepší péči, lék či léčbu. Němeček se nemůže vymlouvat ani na Ústavní soud, který nadstandardy zatrhl. Samotné meritum věci tehdy nevadilo. Soudcům vadilo, že tak důležitá věc je stanovená vyhláškou, nikoli zákonem.

Babiš navíc proti Němečkovi zjevně brojí nejen na poli reforem, ale i praktickým využíváním svého úřadu. Minulý rok mnoha nemocnicím Babiš zavařil drsným auditem hospodaření, po kterém padaly sankce až desítky milionů korun. To vše samozřejmě podpořilo neustále omílanou Babišovu tezi, že zdravotnictví se nekontroluje a je jen černou dírou na peníze.

Babišův styl je samozřejmě nevybíravý (jak už to k předsedovi protestního hnutí ANO patří). Ale v kritice zdravotnictví má pravdu. Ministr Němeček stabilizuje resort tím, že nedělá zásadní chyby. Zároveň ale neprovádí potřebné reformy. Centrální nákupy váznou, srovnávání péče taktéž, pojišťovny nedostatečně kontrolují vynaloženou péči a vyšší finanční spoluúčast pacientů je pro socialistu sprosté slovo. Není tedy divu, že v těchto mantinelech může dojít k jedinému - opět natáhnout ruku k ministru financí a říci si o vyšší příspěvek na státního pojištěnce.

David Klimeš, komentátor Hospodářských novin

AUTOR: David Klimeš

Zdroj: www.ihned.cz