Aktuální téma: Cestovní medicína


Relativně levné dopravní prostředky, dostupnost informačních zdrojů, svoboda pohybu a zlepšující se ekonomická situce obyvatelstva vede k tomu, že dnes není problém navštívit většinu zemí světa. Některé z cest však přináší zřetelná zdravotní rizika, neboť např. hygienické podmínky jsou ve většině exotických destinací zcela odlišné a lékařská veřejnost je s touto problematikou stále častěji konfrontována. Okruhy problémů z hlediska zdravotní péče lze rozdělit na 3 části:

1. Příprava před cestou: hlavní roli zde přejímají Centra cestovní medicíny (www.medpharm.cz, www.zupraha.cz, www.ockovacicentrum.cz ) zvláště, pokud se jedná o země v tropické či subtropické oblasti světa. Jejich základním odborným úkolem je posoudit zdravotní způsobilost cestovatele k pobytu ve vybrané destinaci (věk, osobní anamnesa - problematika KV onemocnění a nadmořské výšky nebo např. profylaktické antimalarické medikace ve vztahu k prodělaným onemocněním, alergologická anamnesa) a to v daných klimatických, epidemiologických a hygienických podmínkách. Dalším významným úkolem je sestavení očkovacího schématu. Zde je nutno brát v potaz zejména časové hledisko (celkové vyšetření specialistou nejlépe 3 měsíce před cestou), které je významné k vytvoření adekvátní imunologické odpovědi, ale i riziko nežádoucích vedlejších reakcí na očkování. Některá očkování jsou povinná - např. rovníková Afrika - žlutá zimnice, jiná pouze doporučená - např. Thajsko proti hepatitidě A,B, břišní tyfus atd.

2. Problematika samotné cesty: základní nutností je znalost stávající epidemiologické situace, dnes ještě umocněná ohrožením tzv. mexickou chřipkou. WHO vydává Weekly Epidemiological Record , kde jsou shrnuty události posledního týdne. Další užitečné informace o dlouhodobé zdravotně-epidemiologické situaci jednotlivých zemí lze nalézt na stránkách www.crm.de, www.cdc.gov, www.ecdc.eu. V češtině jsou dostupné informace na stránkách mzv. Dále je nutno si zajistit kvalitní cestovní zdravotní pojištění - viz. např. článek  Otázkám spojeným s ošetřováním v zahraničí jsme se věnovali i minulý týden.
Užitečné jsou odkazy na všeobecné rady např. ohledně dodržování zásad hygieny stravy a tekutin (nepoužívat v zahraničí led, v případě nedostupnosti balené vody používat dezinfekční prostředky typu Aquasteril, Sanosil atd.), vybavení cestovní lékarničky.

3. Po návratu z cesty: přes důkladnou přípravu hrozí infekční onemocnění i po návratu ze zahraniční dovolené, i s časovým odstupem. Proto je užitečné se soustředit zejména na průjmová onemocnění bakteriálního či parazitárního původu, malárii, ale i lepru, leishmaniózy a virovou hepatitidu. V případě podezření konzultujeme infekční kliniky a odd. např. FN Bulovka  nebo Centra cestovní medicíny.

Na závěr uvádíme seznam většího množství užitečných odkazů, tak jak je nabízí The International Society of Travel Medicine.

Autor: MUDr.Martin Opočenský