Červen 2009: Novinky z farmaceutického průmyslu I.


Švédští ekonomové v nedávno publikované studii porovnávající spotřebu onkologických preparátů v pěti sledovaných zemích prokázali, že nejvíce se na pacienta vydá za tento druh léčby ve Francii a nejméně ve Velké Británii. Data IMS z období 1998 až 2008 dále ukázala, že úroveň spotřeby tohoto druhu léků v Německu, Španělsku a Itálii byla přibližně stejná. Ze studie dále vyplývá významně nižší používání zejména novějších a tedy dražších preparátů ve Velké Británii. I když podle autorů nelze tyto údaje zevšeobecňovat na celou onkologickou léčbu, sami však dále uvádějí, že např. počet operací plic ve srovnání se Švédskem z identické indikace karcinomu plic je ve Velké Británii poloviční.

Evropská komise (EK) trvá na své stížnosti k Evropskému soudnímu dvoru, kde se snaží napadnout národní zákonodárství Itálie a Německa, která umožňují vlastnit lékárny pouze lékárníkům. Snaha EK o deregulaci trhu je považována za nepřiměřený zásah do národních práv jednotlivých států regulovat výdaje svých zdravotních rozpočtů. EK minulý měsíc potvrdila své předchozí prohlášení o možném rozsahu reklamních aktivit farmaceutického průmyslu vůči pacientům, s kde je zakázána přímá reklama směrem ke spotřebiteli. Toto ustanovení nadále platí, i když byla rozšířena možnost informování v rámci tzv. SPC (Summarieof Produts Characteristics ) a příbalových letáků.

Představitelé farmaceutického průmyslu v USA podpořili plány amerického prezidenta na založení instituce, která by prováděla srovnávací výzkumy efektivity klinické léčby, ale rádi by využili stávající legislativu přijatou loni, která před federální institucí dává přednost privátní, non-profitní organizaci. Dále opět potvrdili svůj závazek pomoci snížit zdravotní výdaje o 2 bilióny dolarů, což se již odrazilo v předpovědi IMS, kde očekává pokles farmaceutického trhu o 1-2%. Od roku 2007 to vede a dále povede ke ztrátě až 130 tisíc pracovních příležitostí v biofarmaceutickém průmyslu. V současné chvíli představují generika až 72% trhu, k zajištění stability celého sektoru přispělo 14 let patentové ochrany, prohlásili představitelé Pharmaceutical Research and Manufacturers of America. Tato organizace podle uveřejněných údajů, v USA povinných, vydala za tzv. politický lobbing dvojnásobnou částku než loni ve stejném období (6,9 miliónů dolarů).

FDA (US Food and Drug Administration) se pod novým vedením snaží o větší otevřenost a tak přislíbila možnost nahlížet do svých závazných stanovisek. Odpovídá tak na častou kritiku, že bere informace o závěrech provedených studií jako svůj majetek a měla by se podělit o vědecká data, která by mohla pomoci v dalším výzkumu. K tomuto principu se nový komisař FDA Joshua Sharfstein přihlásil v květnovém čísle NEJM.

Některé hlavní novinky ve vývoji a registraci léků:

- Cilengitide firmy Merck Seronona v léčbě glioblastomu prokázal zlepšení ročního přežívání (z 60%
  na 79% ), což bylo prezentováno na nedávném sjezdu amerických klinických onkologů. Toto
  agresivní onemocnění mělo dříve velmi špatnou prognózu (70% pacientů umírá do dvou let).

- na stejném sjezdu prokázal slibnou účinnst Pazopanid, inhibitor abiogenese, v léčbě pokročilého
  karcinomu ledviny. Preparát firmy GlaxoSmithKline snížil o 54% riziko progrese onemocnění nebo
  úmrtí oproti placebu

- vědci, kteří se v časném stadiu vývoje podíleli na vývoji nového protidestičkového preparátu
  prasugrel od firmy Eli Lilly, nyní vyzvali FDA, aby pozastavil své rozhodnutí ohledně uvedení Efintu,
  jak se preparát, již v Evropě schválený, jmenuje. Podle těchto vědců srovnání prasugrelu s
  clopidrogelem ve studii TRITON-TIMI 38 bylo nekorektní, protože byla použita příliš vysoká dávka
  prasugrelu, která by mohla vést k významně vyšší krvácivosti

- uvedení na trh očekávaného konkurenta Januvie (sitagliptin od firmy Merck and Co´s),
  perorálního antidiabetika ze skupiny inhibitorů dipeptidyl peptidázy IV (DPP-IV) Alogliptinu
od
  firmy Takeda se odkládá do roku 2012, kdy se očekávají výsledky nové studie, jež byla nepřímo
  vyžádána FDA

Autor: MUDr.Martin Opočenský