Děti do 15 let nemají platit u lékaře


Děti do patnácti let by už brzo nemusely platit třicet korun za návštěvu lékaře. Důchodci ale mají platit dál. Na změnách v systému zdravotnických poplatků se dohodl senátní zdravotnický výbor, který chce jak dětem, tak lidem nad 65 let snížit ochranný limit, a to z pěti tisíc na tři tisíce.

U důchodců se navíc má do limitu počítat víc věcí než dnes - třeba doplatky za podpůrné a doplňkové léky, které starší lidé užívají hlavně na cholesterol nebo při obtížích s dýcháním.

 

Změnami chce horní komora opravit zákon z dílny sociálních demokratů, který měl zrušit celý systém poplatků. Opozice návrh prosadila ve sněmovně těsně před vánoci.

"Dohodli jsme se na změnách, které nepoškodí celý systém, ale zmírní jeho sociální dopady," hodnotila výsledek předsedkyně zdravotního výboru Senátu Alena Palečková z ODS.

Změny v zákoně potěší i tělesně postižené a důchodce v sociálních ústavech. Ti totiž dávají většinu svých důchodů právě za pobyt v ústavu a na ostatní útratu jim zbývá jen minimum. Pokud jim měsíčně zůstává méně než 800 korun, nebudou muset do budoucna platit žádné poplatky. Podobně osvobozeny budou i děti v ústavech nebo děti v pěstounské péči.

Méně by se mělo platit také v lékárnách. Třicetikorunový poplatek za položku na receptu by totiž měl odpadnout u těch léků, za které se doplácí více než třicet korun.

"Tohle je ale stále nedostatečné. Chceme ještě jednat. Zároveň ale říkám, že pro návrh, který by definitivně rušil všechny poplatky, nejsem připraven hlasovat," řekl HN jeden z největších koaličních kritiků systému poplatků, lidovecký poslanec Milan Carbol. I on byl mezi poslanci, kteří umožnili, že sněmovnou prošel návrh na zrušení všech poplatků.

Carbol společně s dalším nespokojencem, lidovcem Ludvíkem Hovorkou, chtějí, aby děti a důchodci neplatili žádné poplatky. Tedy ani v nemocnici, na pohotovosti či v lékárně. S tím návrh Senátu nepočítá.

Senát bude o poplatcích hlasovat za týden. Koalice tam má dost hlasů na to, aby návrh prosadila. I přesto je ale ochotna jednat ještě o dalších změnách. "Hlavně chceme, aby to vyhovovalo co nejširšímu okruhu zákonodárců a aby to prošlo sněmovnou," řekla Palečková.

To, že sněmovnou senátní návrh projde, je velmi pravděpodobné. Na potvrzení původního návrhu, který ruší všechny poplatky, by totiž opozice potřebovala 101 hlasů a ty nemá. V prosinci opozici stačila prostá většina 97 hlasů. "Ještě nevím, jak budou naši poslanci hlasovat. Senátní návrh ale považuji za nedostatečný," uvedl poslanec Jaroslav Krákora (ČSSD), který návrh na zrušení poplatků s dalšími předkládal.

Pokud by na druhou stranu koaliční nespokojenci odmítli podpořit senátní kompromis, platil by současný nezměněný systém.

"Ještě jsem neměla čas ten návrh detailně prostudovat, každopádně ale doufám, že se dohodneme, pro zrušení poplatků bych hlasovat nechtěla," uvedla Olga Zubová (SZ).Pokud by se senát i poslanci na změnách dohodli a odhlasovali je, mohla by nová pravidla platit už od 1. dubna.

Zdroj: www.ihned.cz