Jaké jsou příčiny vysoké kojenecké úmrtnosti v USA?


V těchto týdnech vrcholí vzrušená diskuze o potřebě reorganizace systému zdravotní péče v USA a mezi argumenty pro změnu bývá uváděna i jedna z nejvyšších hodnot kojenecké úmrtnosti mezi průmyslovými zeměmi: 6,9 úmrtí na 1000 živě narozených dětí v roce 2005 ( v ČR byla v roce 2007 3,14). Každoročně to představuje 30 tisíc úmrtí kojenců do věku jednoho roku. V tomto významném indikátoru kvality zdravotnictví je úroveň nejlepšího Singapuru 3x nižší (2,39).

Jaké jsou příčiny tohoto stavu podle srpnového čísla časopisu TIME ?

Předčasné porody mají na svědomí 2/3 kojenecké úmrtnosti a v USA je tato hodnota na vzestupu. V roce 1981 9,4%, v roce 2007 12,7%, což představuje každý 8.porod. Největší mortalitu mají porody před 33.týdnem těhotenství (2% všech porodů), které mají na svědomí až 50% celkové kojenecké mortality. Příčina předčasných porodů je z 50% nejasná, předčasná úmrtí jsou známá u velmi mladých a velmi starých matek, u těhotenství s více plody, u obézních a podvyživených matek, u prokázaných gynekologických infekcí atd.

Touto otázkou se zabývá Dr. Brann z Univerzity v Atlantě, kde vede Centrum reprodukční medicíny. Brann, jehož vlastní matka zemřela při jeho porodu, vidí základní příčinu ve zdraví samotných matek a zvláště jejich zdravotním stavu před otěhotněním. Tuto teorii potvrdily výsledky pilotní studie z Atlanty, kdy skupině žen s anamnézou porodu dítěte s nízkou porodní hmotností byla poskytnuta zdarma kvalitní primární péče a pokud si nepřály neplánované těhotenství i antikoncepce. Při hodnocení výsledků oproti kontrolní skupině žen měla tato skupina až o ¼ menší pravděpodobnost komplikací při dalším těhotenství. Tyto závěry o podstatném vlivu sociálního zázemí a zdravotního stavu matky na četnosti předčasných porodů má potvrdit studie ve státě Mississipi s největším počtem předčasných porodů v USA - 18,8%.

Předčasná porodnost se jeví ale jako značně komplexní problém s rozličnou úlohou genetických, zdravotních a sociálních faktorů. Studuje se úloha genetické výbavy pro imunitní odpověď na zánět, význam nárůstu váhy během těhotenství, poruchy cirkadiálního rytmu, význam fyzické únavy (fyzicky náročných povolání jako jsou číšnice).

Zatím se jako účinná v redukci předčasných porodů u vysoce rizikových těhotenství ukázala pouze aplikace progesteronu v týdenních intervalech.

Statisticky významným se jeví prokazatelný rozdíl mezi kojeneckou úmrtností černošské a nehispánské bělošské komunity v USA, která je 2x větší (!), 13,6 oproti 5,8. Černošská populace má rovněž podstatně větší počet předčasných porodů. Tato čísla navazují na data uvedená v našem článku z minulého týdne (viz. Rasové a etnické rozdíly v čerpání zdravotní péče).

V popředí zájmu je nyní výzkum o úloze mediátorů zánětu na předčasném porodu, což by vysvětlovalo předpokládanou genetickou predispozici u Afro-Američanek. U těch se totiž zcela nepotvrzuje teorie o převažující úloze sociálních příčin u předčasných porodů. U bohatých, vzdělaných a dobře situovaných Afro-Američanek je totiž stejně vyšší počet předčasných porodů než u nevzdělaných bělošek.

Autor: MUDr. Martin Opočenský s využitím TIME