Lékárníci tlačí na další rušení poplatků


Lékárnice Leona Štěpková má strach: pokud krajské lékárny v Ústeckém kraji nebudou od začátku února vybírat od pacientů poplatky na recept, přijde o zákazníky. A její Lékárna Médea v Hostomicích by tak brzy mohla zkrachovat.

"Pokud ta situace bude opravdu neúnosná, přestanu vybírat poplatky také. Nechci přijít o svoji živnost, to jsou přece nerovné podmínky na trhu," říká majitelka lékárny.

Podobně se chtějí zachovat další desítky majitelů soukromých lékáren. Grémium majitelů lékáren také včera doporučilo všem lékárníkům regulační poplatky nevybírat. Vracet poplatky se už od začátku února rozhodlo přes sto soukromých lékáren sítě Dr. Max.

Lékárníkům se nelíbí, že vedení krajů, ve kterém po volbách sedí sociální demokraté, ruší v lékárnách krajských nemocnic třicetikorunové poplatky za každý lék na receptu. "V této chaotické situaci doporučujeme všem lékárnám, aby na vzniklou situaci adekvátně zareagovaly a vracely pacientům poplatky formou bonusů," píše lékárníkům předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Zároveň lékárníkům doporučuje, aby za poplatky požadovali úhradu od krajů, jejichž vedení je bude z rozpočtu krajským lékárnám hradit. "Ve všech krajích navíc budeme podávat žaloby na ochranu nejen proti nekalé hospodářské soutěži, ale také pro vzniklou škodu," dodává Hampel. Hejtmané ale už teď říkají, že se lékárníci budou bránit zbytečně. A jejich rozhodnutí upustit od poplatků naopak vítají.

"Tím, že ČSSD hradí za občany v krajských lékárnách poplatky, se začíná naplňovat i druhý předvolební předpoklad, že se přidají i další lékárny," říká hejtman Středočeského kraje David Rath, který v krajských nemocnicích zrušil poplatky za vydání léku na recept už 1. ledna.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek navíc připomíná, že se grémium už jednou pokusilo vybírání poplatků ve středních Čechách u soudu zamezit. A neuspělo. "I proto se lékárníků ani nějakých jejich návrhů nijak výrazně neobávám," podotýká Hašek.

Obávat by se však mohly samotné lékárny. Pokud budou poplatek lidem vracet, budou obcházet zákon a mohou proto dostat od pojišťoven pokutu až 50 tisíc korun. "Není rozdíl mezi tímto porušováním zákona a mezi neplacením daní. I když rozumím jejich motivům. Lékárníci jsou k tomu dotlačeni tím, jak se protizákonně chovají kraje pod vedením ČSSD," říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Zdroj: www.ihned.cz