Pro recept nemusíte, lékař vám pošle SMS

V českých lékárnách se připravuje přelomová novinka, která může mnoha pacientům zjednodušit život.


Ten, kdo potřebuje předepsat lék a nechce čekat v ordinaci, by měl mít už brzy možnost nechat si ho poslat od lékaře SMS nebo e-mailem.

 

Vyplývá to z nových pravidel, podle nichž se od letošního roku řídí předepisování léků. Až se nový systém úplně rozběhne, lékař bude moci odeslat takzvaný "elektronický recept" rovnou z počítače. Přes internet jej dopraví do lékárny a pacientovi dá jen krátký identifikační kód.

Pokud lékař nepotřebuje pacienta vyšetřit, může poslat kód přes mobil nebo e-mail.

Lékárník podle kódu z textovky nebo z mailu recept vyhledá na nově zřízeném serveru, který od 1. ledna spustil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) - podle zákona garant nového systému. V prvních ordinacích a lékárnách by elektronické recepty mohly podle ústavu fungovat už na přelomu ledna a února.

SÚKL musí podle zákona zařídit, aby se lékárny s jeho serverem propojily. Podle mluvčí SÚKL Veroniky Petlákové by přípravy měly být hotovy nejpozději v březnu, pak záleží na lékárnách. "Připojení k internetu a aktualizaci vlastního softwaru si musí lékárny zajistit samy," říká Petláková.

 


Deset lékáren, které redakce HN náhodně oslovila, potvrdilo, že se na příjem elektronických receptů připravují a čekají na instalaci vybavení od SÚKL.

Každý, kdo dlouhodobě užívá třeba léky na alergii nebo antikoncepci a navštěvuje lékaře pouze kvůli vyzvednutí receptu, může brzy ušetřit čas. Lékař mu prostřednictvím faxu, e-mailu nebo SMS zašle kód sestavený z několika čísel a písmen. Na jeho základě obdrží v lékárně předepsané léky.

Zákon o léčivech ukládá Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv spustit od začátku letošního roku centrální úložiště elektronických receptů.

Lékař nejdříve recept odešle do tohoto úložiště. Odtud získá identifikační kód receptu a ten pak předá pacientovi. Lékárník zadá kód do systému a recept se mu zobrazí na monitoru počítače.

Celý proces je chráněn elektronickým podpisem a datové přenosy jsou zašifrované.

"Je na odpovědnosti lékaře, zdali předepíše léčivo, aniž by vyšetřil pacienta, ověřil správnost užívání dříve nastavených medikací a výsledky předchozí léčby," vysvětluje Veronika Petláková, tisková mluvčí ústavu pro kontrolu léčiv, možnost zasílání receptu elektronickou cestou.

Na elektronický recept nelze předepsat léčivé přípravky obsahující omamné a psychotropní látky, které se obvykle vydávají na receptu označeném modrým pruhem.

Lékaři i lékárny v současné době čekají na instalaci připojení k centrálnímu úložišti. To by mělo podle předpokladů SÚKL proběhnout do konce března.

Poplatek 30 Kč za položku na receptu zůstává při použití elektronické varianty zachován.

Ústav pro kontrolu léčiv předpokládá, že identifikační kód k elektronickému receptu bude lékař vydávat pacientům v ordinaci, například v podobě čárového kódu. Nevylučuje však ani jiné způsoby předání kódu.

Smyslem celého řešení je z pohledu ústavu především lepší kontrola toho, jaké léky se pacientům vydávají. Elektronické předepisování léků by mělo totiž zamezit falšování receptů.

Zdroj: www.ihned.cz