Výroba léčiv: Pfizer chce převzít rivala Wyeth


Na globální trh s léčivy se chystá vykročit nový gigant. Americká společnost Pfizer, světová jednička v sektoru, včera potvrdila, že chce za 68 miliard dolarů převzít svého konkurenta Wyeth. Ten se tomu nebrání.

Sloučená firma by měla dosahovat ročního obratu kolem 75 miliard dolarů, to je o 55 procent více než britský konkurent GlaxoSmithKline, světová farmaceutická dvojka.

V čele obří firmy, zaměstnávající po celém světě 130 tisíc lidí, by měl stanout dosavadní šéf Pfizeru třiapadesátiletý Jeffrey Kindler. Ten si od chystané transakce slibuje značné úspory na nákladech. Během následujících tří let by mělo jít o dvě miliardy dolarů ročně.

Experti ohlášenou akvizici, jednu z největších ve světovém farmaceutickém průmyslu, považují vzhledem k současné krizi za raritu. "Nejde totiž o spojení dvou zoufalých bank pod taktovkou státu," komentuje americký list International Herald Tribune.

Po mnoha měsících poznamenaných finančně úvěrovou krizí se svět dočkal mohutné firemní akvizice, kterou podpoří pětice bank půjčkou v celkové výši 22,5 miliardy dolarů. Jde o americké ústavy Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Citigroup a Bank of America. Na financování chystaného obchodu se podílí také britská Barclays.

Pfizer na transakci kromě úvěru použije část hotovosti, které má na účtech za 26 miliard dolarů. Část zaplatí také svými akciemi.

"Pokud se transakci podaří dotáhnout do konce, mohl by to být důkaz, že banky napojené na Wall Street jsou opět ochotné půjčovat, i když zatím jenom firmám, které ve svém oboru něco znamenají a navíc mají špičkový rating," míní analytička Deutsche Bank Barbara Ryanová.

Pfizer, proslulý například výrobou Viagry, převzetím firmy Wyeth do svého portfolia získá přípravek Effexor na léčbu depresí či vakcíny Prevnar proti zápalu plic.

Tato léčiva by mu měla podle expertů pomoci nahradit očekávaný výpadek, který v tržbách nastane v roce 2011. V něm totiž Pfizeru vyprší patentová ochrana na nejprodávanější lék světa - Lipitor snižující obsah cholesterolu v krvi. A jakmile nebude chráněn patentem, trh zaplaví mnohem levnější náhražky Lipitoru.

O to se postarají výrobci tzv. generik, kteří dodávají "kopie" originálních léčiv. Firmě Pfizer se tak může snížit roční obrat až o 12 miliard dolarů. "Pfizeru se nepodařilo vyvinout včas nové přípravky, které by v tržbách nahradily Lipitor," komentuje pro agenturu Bloombeg Les Funtleyder, analytik newyorské firmy Miller Tabak.

Farmaceutický průmysl zaznamenal poslední velkou akvizici v srpnu 2004, kdy francouzská společnost Sanofi-Synthelabo koupila za 64,4 miliardy dolarů konkurenta Aventis. Farmaceutický byznys se letos podle Olafa Tölkeho z ratingové agentury Standard & Poor's dočká dalších významných spojení, neboť výrobci léčiv nejsou tolik dotčeni krizí a mají dostatek volného kapitálu.

 


PFIZER (USA)

 

Vznik: Společnost založil v USA v roce 1849 chemik německého původu Charles Pfizer a jeho bratranec Charles Eckhart.

- Sídlo: New York

- Nejznámější produkty: Celebrex, Champix, Lipitor, Lyrica, Viagra, Zyrtec

- Počet zaměstnanců: 81 900 ve více než 150 zemích světa

- Čistý zisk (2008): 8,1 miliardy USD

- V Česku je firma zastoupena společností Pfizer, spol. s r.o., která vznikla v roce 1993.

 


WYETH (USA)

 

Vznik: V roce 1860 bratři Wyethovi otevřeli malou lékárnu, v níž na svou dobu odvážně začali vyrábět léčiva ve větším množství na sklad

- Sídlo: Madison (New Jersey), srdcem výroby je biotechnologický výrobní závod v irském Grange Castle.

- Nejznámější produkty: Effexor, Prevnar, Enbrel

- Počet zaměstnanců: 52 000

- Čistý zisk (2008): 4,4 miliardy USD

- V ČR působí divize americké farmaceutické firmy pod názvem Wyeth Whitehall Czech.

Zdroj: www.ihned.cz