Teva se musí změnit, chybí jí ale manažer s kuráží

Teva se musí změnit, chybí jí ale manažer s kuráží. Největší světový výrobce generických léčiv, izraelská společnost Teva, která má výrobní závod i v Opavě, stojí na rozcestí. V době, kdy prochází restrukturalizací a potýká se se stále silnější konkurencí, jí chybí jasné vedení. Poslední výkonný ředitel Jeremy Levin z firmy před několika dny odešel, a to jen po 18 měsících ve funkci. Rozhodl se rezignovat kvůli několikaměsíčním sporům s představenstvem, které si udržuje silný vliv i na každodenní chod společnosti. I proto bude pro Tevu obtížné najít nového vhodného šéfa, shodují se analytici. 


Teva je největší izraelskou společností podle tržní kapitalizace. Ta se pohybuje kolem 30,9 miliardy dolarů. Akciím firmy se ale příliš nedaří a od svého historického maxima v roce 2010 odepsaly již zhruba 42 procent. 

 Všemocný šéf představenstva

Do čela Tevy se Levin postavil loni v květnu. Tehdy se chtěl zasadit o obrodu společnosti, která se potýká jak s poklesem výdajů vlád nazdravotnictví, tak i s konkurencí dalších firem, jež se specializují na generika - tedy léky, které kopírují originální léčiva a jsou levnější.

Přestože je Teva největším výrobcem generik na světě, i na ni dopadá konec patentové ochrany některých klíčových výrobků. To je i případ lékuCopaxone, který se používá k léčbě roztroušené sklerózy. Copaxone je pro Tevu významným zdrojem příjmů - loni za něj firma utržila čtyři miliardy dolarů, což představovalo pětinu celkových tržeb. 

Očekává se proto, že vypršení patentové ochrany zmíněného léčiva se tvrdě podepíše na tržbách izraelské firmy. Levin proto přišel s radikálním řešením a rozhodl se uspíšit škrty. Před několika týdny oznámil, že Teva propustí desetinu všech zaměstnanců, tedy zhruba pět tisíc lidí. Pracovní místa se měla rušit i v Izraeli. 

Provedení plánu ale podle médií vyvolalo ostrý konflikt mezi Levinem a předsedou představenstva Phillipem Frostem. Zatímco Levin chtěl o propouštění vyjednávat s odbory a zachovával spíše umírněný postoj, Frost podle agentury Bloomberg zastával nekompromisní pozici. "Měli jsme rozdílné názory na to, jak provádět firemní strategii," přiznal pak Frost. 

Akcionáři přitom již delší dobu neskrývají rozladění z fungování Tevy. Kritizují skutečnost, že firma podle nich zaostává při vývoji nových léků, které by měly podobný potenciál jako Copaxone. Poslední rozpor mezi oběma muži pak vedl k Levinově rezignaci. Funkce prozatímního šéfa společnosti se ujal Eyal Desheh, který pro Tevu pracuje už 12 let. 

 Kdo vlije Tevě novou krev do žil?

Najít nového šéfa nebude pro Tevu snadné. Manažer se totiž bude muset vyrovnat se silnou pozicí Frosta a potažmo i představenstva. "Rozhodovací proces ve firmě řídí spíše představenstvo. Jakýkoli nový šéf se bude muset s touto situací poprat," míní analytik Aaron Gal ze společnosti Bernstein Research. 

"Kandidát si nutně musí položit otázku, zda má nastoupit do společnosti, kde poslední výkonný ředitel nemohl pořádně fungovat," dodává Ori Hershkovitz ze společnosti Sphera Funds Management. "Když se Levin ujal funkce v Tevě, byl považován za farmaceutického boha. Ale v Tevě je jen jeden šéf, a tím je Phillip Frost. A Levin udělal tu chybu, že si myslel, že bude schopen i tak řídit společnost," uzavřel.

 Izraelská Teva

 30,9 MILIARDY DOLARŮ 

dosahuje tržní kapitalizace Tevy, což z ní činí největší izraelskou společnost. Akcie firmy však od roku 2010 odepsaly již zhruba 42 procent své hodnoty.

5,1 MILIARDY DOLARŮ 

činily tržby Tevy za letošní třetí čtvrtletí. Meziročně to představuje nárůst o dvě procenta.

AUTOR: Simone Radačičová

AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz