Chce se německá vláda zalíbit farmaceutickému průmyslu?


Internetový portál časopisu British Medical Journal přinesl zajímavý článek o vlivu politiky na IQWIG (Institut für Qualität und Wirtschaftlichkeit im Gesundheitswesen), který představuje tzv. německého strážce kvality a efektivity zdravotní péče. V minulých dnech byl z jeho vedení odvolán Dr. Sawicki a podle profesora ekonomiky zdravotní péče z Kolína nad Rýnem Dr. Lauterbacha, jenž je navíc členem německého parlamentu, to bylo zapříčiněno přímým tlakem ze strany farmacutického průmyslu.

Odvolání Dr. Sawického bylo odůvodněno nesrovnalostmi ve vyúčtování jeho služebních cest, zvláště pak jeho výdaji za pohonné hmoty ve služebním autě. Tuto verzi zpochybňuje nedávno zveřejněný dopis několika členů strany Křesťanských demokratů (CDU), kteří v něm požadovali změnu politiky IQWIG tak, aby byla přijatelnější pro farmaceutický průmysl, což nasvědčuje politickému podtextu Sawického odvolání. Co víc i zdravotní expert další koaliční strany Svobodných demokratů prohlásil, že Německo by se vzhledem ke své roli centra výzkumu a obchodu s léky mělo stavět „přátelštěji" k jeho výrobcům. Sám Dr. Sawicki prohlásil, že jeho odvolání mu bylo avizováno po listopadových volbách samotnými představiteli německého farmaceutického průmyslu.

Lokální rozměr celá událost ztrácí zveřejněním oficiálního dokumentu americké asociace největších výrobců léků Pharmaceutical Research and Manufacturers of America (PhRMA) (www.phrma.org/files/attachments/PhRMA%20Special%20301%20Submission%202009%5B2%5D.pdf). V tomto dokumentu jsou zanalyzovány obchodní rizika na mezinárodním trhu, když bylo Německo zmíněno mezi několika zeměmi (Indie a Čína mají podle této zprávy ignorovat patenty), na které je potřeba vyvinout politický nátlak. Německu, respektive IQWIG, byl vyčítán diskrimiční přístup k inovativnímu průmyslu, tj. originálním firmám. Další trn v oku představovaly, tzv. cost-benefit analýzy, které hodnotily poměr přinosu a nákladů léčby. Pomocí těchto analýz se IQWIG snaží nalézt způsob, jak snížit výši úhrad. PhRMA je rovněž nespokojeno s dostupností informací pro pacienty o moderních preparátech kvůli omezování reklamy. Předmětem kritiky se stala i nedostatečná komunikace mezi výrobci léků a IQWIG během schvalovacích procedur. Pokud chtějí společnosti napadnout rozhodnutí IQWIG mohou tak učinit pouze prostřednictvím soudu.

Lékařská veřejnost se podle Dr. Lauterbacha (pro úplnost blízkého spolupracovníka bývalé sociálně-demokratické ministryně U.Schmidtové) jednoznačně postavila za odvolaného Dr. Sawického, který v době svého vedení IQWIG mohl významně „podráždit" výrobce léků svými stanovisky vůči antidiabetické a onkologické léčbě.

Tyto informace jsou učitě podnětem k zamyšlení pro všechny, kteří přemýšlejí, jaké vlivy hrají roli ve  financování zdravotní péče.

MUDr.Opočenský Martin s využitím www.bmj.com