Dana Jurásková - nová tvář českého zdravotnictví


Od včerejšího dne je známé jméno pravděpodobné ministryně zdravotnictví Mgr.Dany Juráskové, MBA, která byla pozvána designovaným premiérem Janem Fischerem do nové vlády.

Nedávno jmenovaná ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a předsedkyně České asociace sester byla předtím dlouhá léta náměstkyní pro ošetřovatelskou péči ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Zde profesně rostla a prošla různými posty od staniční sestry interního JIP přes vrchní sestru po hlavní sestru nemocnice.

Dana Jurásková vždy velmi pragmaticky řešila problémy a úkoly, se kterými byla konfrontována ve své profesní kariéře, což potvrzují i lidé, kteří s ní spolupracovali (včetně mě). O tento pragmatický přístup se vždy snaží a je to jeden z důvodů, proč by nechtěla dlouhodobě působit v politice. „Protože jsou tam občas zapotřebí i jiné postupy", prohlásila včera Jurásková v rozhovoru pro Český rozhlas.
V tomto rozhovoru odpovídala na několik aktuálních otázek dnešních dnů. Pohotovost reakce MZ na problém prasečí chřipky považuje za „standardní, tedy dobrou", poplatky vnímá jako funkční nástroj k regulaci nadužívání zdravotní péče, jejich nevybírání vnímá jako obcházení zákona a „zákony musí být dodržovány všemi obyvateli této země". Na otázku ohledně jmenování bývalého ministra Julínka do dozorčí rady VZP odpověděla odkazem na zjevné kvalifikační předpoklady bývalého ministra zastávat tuto funkci.

David Rath je podle Dany Juráskové dobře orientovaný v problematice zdravotnictví a sama by neměla problém s ním o zdravotnictví diskutovat.

Stávající náměstci nemají dle pravděpodobné budoucí ministryně svá místa jistá, i když okamžité změny nejsou plánované.

Svůj souhlas se jmenováním podmínila nová ministryně možností vrátit se do současného místa ředitele Všeobecné fakultní nemocnice, kde stejně tak jako v místě předsedkyně České asociace sester pozastavuje výkon své funkce. Jiný postoj označila „za nemravný".

Zřetelný přehled problematiky projevila v otázkách postavení a ohodnocení sester. Problém nevidí ani tolik v odchodech sester do zahraničí, kterým brání jazyková bariéra, ale hlavně v jejich odchodu mimo zdravotnictví do jiných resortů. Tento problém by mohlo řešit plánované navýšení průměrného platu sester (dnes cca 24 tis.CZK) o 15% od července letošního roku. Je nutné změnit i stávající neuspokojivé společenské vnímání postavení sester, k čemuž by mělo vést i zlepšení jejich postavení v celém týmu poskytovatelů zdravotní péče a k čemuž by mělo vést v budoucnu i pozvednutí jejich vzdělání na vysokoškolskou úroveň.

Dle názoru Dany Juráskové je možné i během krátkého mandátu, který bude mít nová úřednická vláda k dispozici, odvést dobrou práci. Na tomto místě dodávám, že pokud by jako první ministryně reprezentující až 100 tisíc sester pracujících v našem zdravotnictví svého mandátu využila zvláště k posílení postavení zdravotních sester, tak by svůj čas využila dobře.

Autor: MUDr. Martin Opočenský