Filipiová, pražský spojenec premiéra


Ještě před dvěma měsíci pražskou senátorku Danielu Filipiovou téměř nikdo neznal. A kdo ji znal, těžko by uvěřil, že právě jí nabídne premiér Mirek Topolánek místo ministryně zdravotnictví za Tomáše Julínka.

Jenže stalo se a Filipiová zřejmě nastoupí do vlády. A to i přes to, že není žádnou velkou odbornicí na zdravotnictví, téměř se k němu nevyjadřovala, není lékařkou ani ekonomkou, ale architektkou.

"Na druhou stranu jsem ale ve zdravotním výboru, takže o tom něco vím," říká drobná blondýnka, která je po neúspěšné operaci míchy od roku 1986 upoutána na kolečkové křeslo.

 

Nabídka dělat ministryni zdravotnictví ji prý zaskočila, oficiálně ji slyšela až v úterý. I proto nemá připravený žádný tým lidí, které by si na ministerstvo přivedla. A tak doufá, že s ní na úřadu zůstanou Julínkovi lidé. Jejich pomoc bude potřebovat, pokud myslí vážně to, že chce pokračovat v rozběhnutých reformách.

"To co pan ministr rozběhl, je správné, jsem třeba velkým zastáncem regulačních poplatků," vysvětluje Filipiová.

Její názory na zdravotnictví ale zřejmě nejsou tím hlavním, co ji do vlády dostalo. Filipiová je především sympatická, inteligentní žena a navíc patří mezi politické spojence premiéra Mirka Topolánka. Oba spolu dlouho pracovali v Senátu.

Filipiová sice pochází z Prahy, která není Topolánkovi nakloněna, většina pražské ODS ji ale nepovažuje "za svou". Filipiová totiž nepodporuje Pavla Béma, který pražskou organizaci vede. I proto ji pražská ODS na své regionální radě odmítla a do vlády chtěla raději poslat Borise Šťastného.

"Víte, když se v Praze probírají zdravotnické otázky, nevyjadřuje se k nim ona, ale právě Boris Šťastný," říká Aleksandra Udženija, která vede ODS ve druhém pražském obvodě a která naopak patří do Bémova tábora.

Mimochodem, to že má Filipiová blízko k Topolánkovi, bylo jasně vidět i v momentě, kdy premiér oznamoval, že bude i po prohraných volbách kandidovat na předsedu ODS. Své rozhodnutí tehdy premiér oznamoval v Žofínském paláci obklopen asi dvaceti věrnými a mezi nimi byla i Filipiová.

"Nerada bych říkala, do kterého křídla patřím. Já jsem takhle nikdy nepřemýšlela," odmítá ale podobné úvahy sama Filipiová.

Budoucí ministryně rozhodně není politickým nováčkem. Do ODS vstoupila jako mnoho dalších po "Sarajevském atentátu" v prosinci 1997, protože chtěla podpořit Václava Klause.

Pak její kariéra rychle stoupala. Už v roce 2000 byla zvolena do Senátu, kde se od té doby věnuje otázkám týkajícím se osob se zdravotním postižením. Je členkou mandátového a imunitního, zdravotního výboru a také výboru pro sociální politiku. Hlasovala pro zákon o registrovaném partnerství, ale třeba i pro udělení vyznamenání bratrům Mašínům.

Mnoho dalšího se ale o Filipiové neví. Ani řada jejích stranických kolegů o ní nedokáže říct víc.

V křesle ministryně zdravotnictví, pokud na něj usedne, ji ale čeká těžší práce: prosadit ve sněmovně Julínkovy reformní zákony. Už proto naznačila, že je ochotna v některých věcech ustoupit koaličním partnerům, aby zákony vůbec dolní komorou prošly. Kam až je ochotná zajít, ale neprozradí.

A na koho ve vládě se nejvíc těší? "Mým největším kamarádem by asi býval byl Tomáš Julínek. Známe se spoustu let," říká.

Zdroj: www.ihned.cz