Finanční krize a změna v pojetí odpovědnosti lékařů


Dr. Yoram Blachar, prezident World Medical Association (WMA), uvádí ve svém článku v souladu s prohlášením WHO toto: „Rozdíly v úrovni poskytování zdravotní péče nás stojí mnoho lidských životů".

Tato organizace sdružující lékaře z celého světa byla založena v roce 1947 a vycházela z dlouhodobé potřeby lékařů být reprezentováni vlastní organizací. Ta poté např. reagovala na události II.světové války a činy některých lékařů během ní, viz. Norimberský proces. Proto jejím prvním úkolem bylo vytvoření etického kodexu, což vedlo k formulaci tzv. Helsinské deklarace, jejíž myšlenky se uchytily a dlouhodobě odolaly času i novým vědeckým poznatkům. Problematika etiky v medicíně je dlouhodobým zájmem této organizace, která dále reagovala na další převratné změny i v samotné kvalitě života obyvatel velké části světa.

Revoluční změny spojené s informačními technologiemi a internetem a tedy množstvím dostupných informací ovlivnily i vztah lékař-pacient, zvláště v oblasti větší transparentnosti celého procesu léčby a ve zvýšených očekáváních.

Ekonomické faktory však začaly významně ovlivňovat úroveň změn v medicíně. Mnoho zemí není dnes schopno kvůli své ekonomické situaci zvládnout financování dnešní medicíny a občani se tak nových zlepšení a změn nedočkají. Ukazuje se, že málokterá země je schopna zaplatit výdaje na zdravotnictví z veřejných rozpočtů, což následně vyžaduje spoluúčast pacientů, která je zase závislá na jejich ekonomické síle.Tuto situaci můžeme sledovat i v systémech postavených na zdravotním pojištění. Situace různých ekonomických řešení vytváří prostor pro významné medicínské, etické a sociální konflikty.

Rozdíly v časové i fyzické dostupnosti ke zdravotní péči a kvalitativní rozdíly v jejím poskytování vždy existovaly, a to jak na úrovni mezinárodní tak i na úrovní regionální, tj. v jednotlivých státech. Tyto rozdíly je poměrně jednoduché popsat pomocí kojenecké úmrtnosti, střední délky života nebo počtu lůžek na počet obyvatelstva, ale je potřeba si uvědomit, že mají důsledky na postavení lékařů ve společnosti a na samostatný vztah lékař-pacient. Pokud se lékaři nebudou snažit přispívat k zachování určité rovnováhy v systému, sami se často ocitnou v epicentru nespravedlností, na jejichž řešení se budou muset podílet.


Prezident WMA Dr.Blachar, národností Izraelec, vnímá lékaře jako veřejného představitele, jehož úkolem je napomáhat např. i řešení válečných konfliktů.
„Nedávná ekonomická „tsunami" zalila naše bezpečné přístavy", prohlásil Dr.Blachar. Je zřejmé, že tato krize zasáhne všechny země a je naším úkolem se zamyslet, jak ovlivní světové zdravotnické systémy. Zvláště země se systémy zdravotního pojištění budou při velké nezaměstnanosti výrazně zasaženy. Budou vznikat ohniska nestability spojená s možnými válečnými konflikty. Zde je významná pozitivní role lékařských organizací poskytujících lékařskou humanitární pomoc jako jsou Lékaři bez hranic, tajwanská Tzu-Chi organizace nebo Lékaři pro lidská práva.

Dalším významným faktorem je očekávaný výrazný nedostatek lékařů, který změní charakter dnešní medicíny. Tento nedostatek je již dnes citelný a viditelný, podle odhadů WHO již chybí 4 milióny zdravotnických pracovníků. Jsou zřejmé celosvětové rozdíly, ale nejproblematičtější se jeví situace v Africe. Řešení je nutné hledat urychleně a není jím pouhé přeformulování pracovních úkolů jednotlivých zdravotnických pracovníků, což praktikují některé vlády ve snaze ušetřit.

WMA nesouhlasí s možnými dopady na kvalitu péče. Zformulování a přijetí hlavních problémů je podmínkou a začátkem k jejich odstranění a v tom vidí WMA svoji úlohu.


Časopis Time ve svém hlavním článku o finanční krizi nazvaném Jak z tohoto zmatku ven? nedávno napsal: „ Situace, kdy světová ekonomika potřebuje opravit, bude vyžadovat nové myšlenky a hlavně spolupráci ". Spoluprací myslí Time koordinaci ekonomických stimulů jednotlivých zemí a regulaci mezinárodních finančních trhů. Přitom je potřeba se vyhnout lákadlu protekcionismu, na které budou tlačit vlivné domácí skupiny.

Podle WMA je hlavním úkolem jednotlivých národních lékařských organizací dbát na to, aby národní vlády vytvářely programy pro jednotlice a rodiny potřebující v době ekonomické krize lékařskou a psychologickou péči a aby udržely alespoň stávající výdaje na zdravotní péči.


Autor: MUDr. Martin Opočenský