Hejtman zrušil poplatky a teď vyzývá k jejich placení


Jen devět dní poté, co Pardubický kraj zrušil placení poplatků v krajských nemocnicích, se novému hejtmanovi Radko Martínkovi z ČSSD začalo po nich stýskat.

Martínek včera zveřejnil na webových stránkách svého úřadu výzvu, aby poplatky dál platili všichni, kdo nepatří k sociálně slabým, rodinám s malými dětmi a seniorům.

Poplatky za všechny dál platí kraj, ale ostatní by je měli podle Martínka využívat jen: "v případě, kdy to osobní či rodinná situace vyžaduje."

"Rozhodně nejde o výzvu, aby bohatí platili poplatky," tvrdil včera odpoledne Martínek. Prý chtěl jen lidem vysvětlit smysl rušení poplatků.

Proti tomu, že hejtmani z ČSSD rušili poplatky v krajských nemocnicích, včera protestovala nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová z ODS. Proplácení poplatků z krajských peněz označila za protizákonné a včera se dohodla s pojišťovnami, že budou za to kraje trestat.

Zástupci pojišťoven včera po jednání řekli, že jsou připraveni začít dávat krajským nemocnicím a lékárnám pokuty. Nevybírání poplatků považují za porušování či obcházení zákona o zdravotním pojištění. Sankce může činit až 50 tisíc korun a uložit se může opakovaně.

Všeobecná zdravotní pojišťovna už zahájila správní řízení ve Středočeském kraji. Podle jejího šéfa Pavla Horáka kraje nevybíráním poplatků porušují zákon.

Vláda už chystá další kroky pro zachování poplatků, ale zatím je tají. Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra k nim bude nutné sáhnout, pokud nebudou masové pokuty úspěšné.

Zdroj: www.ihned.cz