Preventivní diagnostika: Nové pole působnosti pro lékaře


Na základě demografického vývoje v Německu se věk a vitalita stávají v medicíně stále významnějšími faktory. Podpora zdraví při tom hraje rozhodující roli a poskytuje lékařům příležitost k rozšiřování svých služeb.

Spektrum nemocí se v Německu v posledních třiceti letech výrazně změnilo. Odráží demografickou strukturu a s tím změnu nároků společnosti. Ještě dříve než dojde k výskytu nemocí stáří jako artrosa,srdeční infarkt nebo mrtvice, upozorňují již vyskytující se zdravotní problémy na „nezdravou" životosprávu. Nedostatek pohybu, špatné stravování a emocionálně-sociální stres jsou na vině na prvém místě. Nadváha, vysoký krevní tlak, metabolický syndrom, neuromuskulární nerovnováha a jiné následky vedou často k poškození orgánů a v průběhu života se fatálně kumulují.

Lékařské strategie směřující k udržení zdraví zahrnují jak preventivní, tak zdraví podporující opatření a jsou podporovány zákonodárcem.

Primární prevence zahrnuje i podporu zdraví na pracovištích, která není zdaleka vyhovující. Proto zákonodárce přistoupil k výraznějším opatřením a počínaje novým daňovým zákonem budou podniky již v roce 2009 za zevedení opatření (zpětně k 1.1.2008) osvobozeny od daní ve výši 500 euro za rok za zaměstnance.

Podpora zdraví zahrnuje klasické působnosti, jako pohybová cvičení, zdravé stravování, protistresová opatření, prevenci proti nemocem atd. Tyto činnosti nejsou předmětem klasické lékařské péče, ale jsou zajišťovány tzv. „druhým zdravotnickým trhem", tj. trenéry, dietology, psychoterapeuty atd. Propojení tohoto trhu se systémem lékařské péče prakticky neexistuje a proto se tu prý nabízejí zajímavé příležitosti pro působení lékařů- kompetentních partnerů tohoto trhu.

Důležitým indikátorem funkčních schopností, zdatnosti a psychiky je vitalita, k jejímu určování se stanovuje čtyřicet parametrů provázejících proces stárnutí jak v oblasti tělesných, tak i mentálních a emocionálních funkcí. Jako příklad je uváděna studie Institutu pro pracovní a sociální lékařství a Technické univerzity Drážďanech, kde v rozsáhlém programu prevence byla stanovována vitalita 1074 pedagogů v 45000 gymnázií. Při vyhodnocování bylo použito způsobu školního známkování a přes 90% bylo oznámkováno jako „dobrý" nebo „velmi dobrý". Celých 88% zúčastněných se vyslovilo pro pravidelné provádění takovýchto programů.

Funkční diagnostika vitality je základnou pro cílené poradenství a expertní intervence. V hospodářské sféře se témata jako flexibilní hranice stáří, nedostatek odborných následovníků, zdraví management atd. stávají stále důležitějšími. Potřeba a poptávka po nových zařízeních a profesionálních výkonech v podpoře zdraví je velká a tak je zde příležitost pro lékaře uplatnit se v tomto směru. Nově se předpokládá propojení mezi prvým a druhým zdravotním trhem, tedy propojení oblasti péče o nemocné a oblasti služeb. Původní úloha lékařského povolání, pomáhat nejenom v případě onemocnění, ale rovněž na „hraně" mezi zdravím a nemocí, může být tímto budoucím působením naplněna.

Autor: Dr.Jan Hrubý s využitím www.aerzteblat.de