Složité koaliční rozhovory o budoucnosti německého zdravotnictví


Pokud nedojde ke všeobecné shodě o podobě základních parametrů statní moci, jako např. organizace zdravotnictví, pak čekají politiky, zejména po volbách, složité rozhovory a velmi obtížně se hledají kompromisy. Posledním příkladem je situace v povolebním Německu, kde koaliční partner stran CDU/CSU, tedy stran bývalé velké vládní koalice s SPD, strana FDP výrazně zpochybňuje existenci základního stavebního kamene uskutečněné reformy a to tzv. Zdravotního fondu.

Do tohoto zdravotního fondu jsou směřovány platby pojistného, které má mít jednotnou sazbu každoročně schvalovanou parlamentem. Pouze v případě, že by zdravotní pojišťovna nevystačila s vybraným pojištěním, může sazbu navýšit, ale tím je ohrožena její konkurenceschopnost a pojištěnec ji může kdykoliv opustit. Zdravotní fond pojistné redistribuuje veřejným pojišťovnám podle struktury jejich pojištěnců. Též se zvýšil státní příspěvek z tabákové daně plynoucí do fondu. Dalším prvkem reformy je možnost zohlednit v úhradách regionální nedostatek lékařů a pro pojištěnce je zavedena možnost uplatňovat bonusy při nečerpání pojistného. Fond má konsolidovat sektor veřejnoprávního zdravotního pojištění a zároveň vyrovnávat cenové hladiny mezi bohatými, tzv. starými a „chudými", tzv. novými spolkovými zeměmi.

Je zachován systém veřejnoprávního pojištění (90% pojištěnců) a soukromého pojištění (10%). U soukromých pojišťoven je zachována smluvní svoboda mezi pojišťovatelem a pojištěncem. Sazby nejsou dány příjmem pojištěnce, ale záleží na jeho věku, pohlaví a zdravotním stavu. Sazby jsou však vyšší. Horní hranice vyměřovacího základu veřejnoprávního pojištění je aktuálně 3600 euro (u nás 48 násobek průměrné mzdy - cca 94 tisíc měsíčně - velmi podobná částka !!).

Letošní rok je prvním rokem fungování Zdravotního fondu a realita tvůrcům reforem příliš radosti nepřináší. Podle odhadů chybí nyní ve fondu 2,9 miliard euro a experti očekávají v příštím roce manko mezi 6 až 9 mld euro. To vedlo k tomu, že zdravotní expert FDP Daniel Bahr vyzval zástupce CDU/CSU k „diskusi o zdravotním fondu" a zkritizoval odcházející ministryni zdravotnictví Ulle Schmidt (SPD) za to, že fondem „zakrývala nedostatky systému zdravotních pojišťoven". Snahy o zrušení fondu však rozhodně odmítá budoucí koaliční partner CDU/CSU, „budeme hovořit o všem, co je předmětem zájmu obou koaličních partnerů, vyjma zdravotního fondu". CDU/CSU oceňuje, že nový systém zavedl soutěživost do systému a pojišťovny vyvedl z dluhů (které však zřejmě přenesl na zdravotní fond).

Nová koalice se zatím shodla na posílení postavení lékařů ve vyjednávacích pozicích o úhradách , ale přes usilovná jednání se na budoucnosti fondu zatím nedohodla.

Autor: RNDr. Jan Hrubý s využitím www.aerzteblatt.de