Uživím se i jako lékař. Platy v oboru šly nahoru.


Michal Pohanka doufá, že si teď užije klid jako řadový lékař. Pro svou rezignaci má zvláštní vysvětlení: prý upevní poměry v zemi, protože dvě nejsilnější strany, ODS a ČSSD, budou muset víc spolupracovat.

HN: Proč odcházíte teď? Proč ne za měsíc nebo za půl roku?

Teď je nutná dohoda na evropském předsednictví a na tom se musí dohodnout ODS s ČSSD. Bez toho by bylo předsednictví dané hodně všanc politickým hrátkám. A pokud jednou uděláme o České republice špatný obraz, tak už to nenapravíme.

HN: Proč by k dohodě mezi ODS a ČSSD měl přispět právě váš odchod ze sněmovny?

Protože beze mě bude vládní většina ještě křehčí. A v tom případě bude větší vůle překopat zákopy, které vznikly, a najít mezi ODS a ČSSD dohodu.

HN: Takže ODS by s ČSSD měla uzavřít opoziční smlouvu?

To ne, ale měly by kvůli předsednictví domluvit klid zbraní, abychom si neudělali před unií ostudu. Moje pomoc vládě dál nemá smysl. Už v létě jsem se rozhodl, že s politikou skončím a půjdu dělat lékaře zpět do brněnské fakultní nemocnice.

HN: Teď říkáte, že půjdete dělat lékaře. Ale neuvidíme vás náhodou během pár měsíců na nějakém významném ředitelském postu ve zdravotnictví?

To mohu absolutně vyloučit. Určitě se nestanu ředitelem žádné nemocnice ani něčeho podobného. Pokud jste na manažerském postu, tak jste v permanentním neklidu. A já si chci užít trochu klidu.

HN: Už nejste poslancem a nemáte imunitu. Nebojíte se, že se vám teď bude chtít někdo pomstít? Před dvěma lety jste opustil ČSSD, teď jste svým odchodem určitě nepotěšil ani ODS...

To je dost možné, že se mi bude chtít někdo pomstít. To víte, že budou chodit různí nosiči strachu. Ale s tím jsem počítal. Nosiče strachu vykážu za dveře a budu si v klidu dělat lékařské povolání.

HN: Jako lékaři vám klesne životní úroveň. Jste na to připravený?

Samozřejmě. Naštěstí v posledních letech šly lékařské platy nahoru, takže to tak strašné nebude. Navíc kdybych se dostal na post přednosty kliniky a měl bych hodně služeb, tak můžu brát stejně jako poslanec.

HN: Počkejte, vy máte slíbené, že budete přednostou kliniky?

Ne, ne, budu řadovým lékařem a budu také učit.

HN: Ve středu jste byl ve sněmovně hodně rozzlobený, že vám koalice neschválila 50 milionů na vzdělávání lékařů. Byla to poslední kapka, kvůli které jste odešel zrovna ve čtvrtek?

Byl to poslední střípek do mozaiky. Vzdělávání lékařů je zásadní a přišlo mi hloupé, že když šlo o dobrou věc, tak to nikdo nechce podpořit. Všichni zvolili taktiku, radši ať sousedovi chcípne koza, když já mám chcíplou kozu, a to se dělo ve sněmovně opakovaně. To mě přestalo bavit. Řekl jsem si, že už to nemá ve sněmovně smysl.

HN: Proč jste čekal se svým odchodem na rozpočet a daně?

Slíbil jsem to ministru Kalouskovi. Bez rozpočtu by byla země vydána na pospas krizi a evropskému předsednictví. Rozhodl jsem se koalici pomáhat a právě u daní jsem věděl, že prosadit jejich snížení pro nízkopříjmové skupiny bude hodně složité. Věděl jsem, že koaliční poslanci mají výhrady, tak jsem vládě naposledy pomohl.

HN: Hrály ve vašem rozhodování nějakou roli krajské volby, které drtivě vyhrála ČSSD?

Částečně ano. Řekl jsem si, že když ty krajské volby dopadly tak špatně, tak že je třeba ještě více pomoci. Pokud jsem přemýšlel o tom, že odejdu hned po krajských volbách, tak jsem to na základě výsledku voleb přehodnotil a rozhodl jsem se odejít až teď.

HN: Ve svém prohlášení jste napsal, že si Mirka Topolánka velmi vážíte. Připouštíte si, že jste mu teď už tak křehké vládnutí ještě zkomplikoval?

Připouštím a mám z toho nepěkný pocit. Mirka Topolánka znám jako férového chlapa. Ale já jsem fakt cítil potřebu odejít. Snažil jsem se s vládou zvládnout důležité zákony, i když jsem o odchodu vážně uvažoval už minulý týden. Ale s ohledem na kongres jsem ještě počkal.

HN: Také jste pomohl Jiřímu Paroubkovi, který vás ještě nedávno označoval za zrádce a přeběhlíka...

Je mi to líto, ale ten pocit, že musím odejít a že můj hlas stejně nic moc nezmůže, byl silnější.

HN: Tlačil na vás někdo, abyste ze sněmovny odešel?

Vůbec ne. Poté, co jsem před dvěma lety vystoupil z klubu, byla řada tlaků a výhrůžek z ČSSD, ale pak se ta situace uklidnila.

HN: K vládě jste byl loajální. Je něco, co byste dnes už ve sněmovně nepodpořil?

Určitě jsme neměli připustit, aby byly přijaty poplatky v tak ryzí podobě, jak se to nakonec stalo. Také jsme neměli souhlasit tak lehce se zelenými kartami. Na druhé straně v reformním batohu je řada nepopulárních věcí, které by musela udělat jakákoli vláda.

HN: Šel byste do podpory vlády Mirka Topolánka znovu?

S Mirkem Topolánkem bych do toho šel znova. Spolupráce s ním sice byla občas dost složitá, ale většinou jsem z ní měl dobrý pocit.

Zdroj: www.ihned.cz