Babiš žádá ministra zdravotnictví i VZP o vyřešení sporu s Protonovým centrem

Všeobecná zdravotní pojišťovna by podle ministra financí měla do týdne, kdy končí promlčecí lhůta, podat žalobu na neplatnost smluv s Protonovým centrem. Česku prý hrozí, že za jeho provoz bude muset zaplatit až 15 miliard korun.

Ministr financí Andrej Babiš varuje před ztrátou 15 miliard korun ve sporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s Protonovým centrem. Ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) i vedení VZP proto zaslal otevřený dopis.

"Chtěl bych vás vyzvat, abyste se pokusili zjednat nápravu situace, kvůli níž hrozí VZP respektive státu platba za provoz Protonového centra Praha ve výši přibližně 15 miliard korun," stojí v dopise.

Za VZP je dopis určený předsedovi správní rady Jiřímu Běhounkovi a řediteli pojišťovny Zdeňku Kabátkovi.

Vyjádření ministra zdravotnictví, VZP i Protonového centra server IHNED.cz zjišťuje. 

Ve sporu stále trvá arbitrážní řízení. Podle Babiše by se ale více mělo angažovat jak ministerstvo zdravotnictví, tak samotná pojišťovna. 

Smlouvu mezi Protonovým centrem, které nabízí léčbu pacientům s rakovinou, a pojišťovnou podepsal v roce 2006 tehdejší nucený správce VZP Antonín Pečenka (ODS). Podle dopisu byl zároveň zaměstnancem ministerstva zdravotnictví a opatřil tedy dokument i razítkem úřadu. "VZP by měla co nejrychleji (do 10. 4., kdy vyprší promlčecí lhůta) podat žalobu na neplatnost smlouvy u obchodního soudu a současně by měla podat žalobu na ministerstvo zdravotnictví, protože zaměstnanec ministerstva zdravotnictví smlouvu podepsal ve funkci nuceného správce," žádá Babiš.

Ministerstvo zdravotnictví se pak podle něj může přidat k žalobě vůči Pečenkovi.

Babiš upozorňuje i na to, že VZP ve sporu zastupuje právní kancelář AK Němec, Bláha a Navrátilová. Bývalý ministr Pavel Němec je podle něj znám svojí náklonností k vládě Mirka Topolánka (ODS) a správní rada by proto měla zvážit, zda kauzu nechá této kanceláři.

Babišova kritika zdravotnictví

Ministr financí Babiš se v poslední době vyjadřuje k otázce zdravotnictví poměrně často. Kritizoval například netransparentnost toků peněz v resortu a požadoval, aby se situací zabývala i koalice. Nesouhlasí ani s navýšením plateb za státní pojištěnce, které prosazuje ministr Němeček jako kompenzaci zdravotnických poplatků. Na účtech zdravotních pojišťoven je podle něj okolo 25 miliard korun. Další rezervy má například Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Kritiku schytal i ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Po středečním jednání vlády Babiš uvedl, že mu Kabátek ve funkci šéfa největší zdravotní pojišťovny vadí. Server Echo24.cz přišel s informací, že Babiš usiluje i o jeho odvolání.  

Spor o počet pacientů

Všeobecná zdravotní pojišťovna podepsala s centrem smlouvu o smlouvě budoucí, která mu garantuje miliardu korun ročně po dobu 15 let za léčbu 1600 klientů VZP. Platnost smlouvy ale pojišťovna odmítá a obě strany na sebe podaly žalobu. 

Spor je především o počet pacientů. Podle některých studií je protonová léčba vhodná pouze pro několik stovek lidí ročně a je účinná jen na určitý druh nádorového onemocnění. Čísla se ale rozcházejí. V současné době odmítá VZP léčbu proplatit. V centru se tak léčí především cizinci. To má prozatím dlouhodobou smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. 

VZP už na podzim oznámila, že s Protonovým centrem chce uzavřít smlouvu, podle které by se v něm mohlo ročně léčit 100 až 150 klientů. Podmínkou ale bylo to, že obě strany žaloby stáhnou, na což ale centrum odmítlo přistoupit. 

Autoři: Martina Součková

Zdroj: www.ihned.cz