Aktuality z veletrhu Medica II.


Nedávno uskutečněný zdravotnický veletrh Medica se ve svém doprovodném programu věnoval širokému okruhu aktuálních témat. Pokračování I.dílu přináší další průřez toho, co přitahovalo pozornost návštěvníků a slouží jako zrcadlo směru dalšího vývoje zdravotní péče.

Obrovskou pozornost přitahuje sledování pacientů pomocí tzv. telemonitoringu. Medica Bosch, divize největšího světového výrobce automobilových komponentů, představila na veletrhu celou řadu produktů, které umožní sledovat funkce chronicky nemocných „na dálku". V současné době je přístroji této firmy sldováno až 30 tisíc pacientů. V Bavorsku startuje projekt sledování pacientů s CHOPN, v Sasku je v běhu velký projekt telemonitoringu Carus Study on Diabetes Management, který má zahrnovat 15 tisíc diabetiků. Údaje z glukometru jsou cestou bluetooth posílány přes mobilní telefon do elektronických karet pacientů. Podobně jsou zasílána data ze senzorů pohybu obézních pacientů, a tak je hodnocen stupeň jejich fyzické aktivity. Existuje aliance cca 200 společností podnikajících v tomto oboru pod názvem Continua Health Alliance. Velké možnosti má tento druh přenosu informací zvláště v kardiologii v problematice léčby a monitorace arytmií, srdečního selhání atd. , zároveň je ale nutné vyřešit problém úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Určitě vyjde laciněji ověřit funkci implantabilního defibrilátoru pomocí telemonitoringu než návštěvou v lékařské ordinaci. Alespoň v zemích, kde práce zdravotníka je nejdražší položkou na účtu.

Velkou kontroverzi vyvolává v Německu projekt eGK (electronic health card), což se přeneslo i na veletrh. Tento projekt zahájený minulou vládou je nyní převzat i novou administrativou. Zástupce státní správy prohlásil, že projekt je připravený k použití (v současné době testováno 100 tisíc eGK v Hessensku), což vyvolalo hlasitou odmítavou reakci přítomných lékařů. Poté připustil, že jeho součást ,e-recept, potřebuje úplné přepracování. V Severním Porýní, kde se tento projekt rovněž rozjíždí, si čtečky eGK pořídilo do konce října 63,5 % ordinací.

Známá japonská firma Panasonic působí i ve zdravotnictví. Vyvinula tzv. Medication Picking Robot, který je schopen rozdělovat medikaci bez zásahu lidského činitele. Robot je schopen nadávkovat až 400 ordinací za hodinu, které mohou být složeny až z 210 druhů léků. Významně šetří náklady a zvyšuje bezpečnost pacientů. Pracuje na principu čárkových kódů na lécích, zničí pouze každou 50 000 pilulku. První roboti se objeví letos v japonských nemocnicích. Verze lokalizované pro nemocnice v USA a EU Panasonic teprve připravuje. Panasonic produkuje dále zdravotnické pomůcky, jako jsou naslouchadla, pomůcky v biodiagnostice a i nové zdravotnické lůžko využívající robotickou techniku.

Budoucnost medicíny spočívá v tzv.personalizaci zdravotní péče. V onkologii z důvodu šetření nákladů, ale i učení optimálního poměru zisk/riziko, je to již dnes stále aktuálnější téma. Příkladem je např. preparát Herceptin (trastuzumab, lék je indikován pro ženy, u kterých je přítomna výrazná exprese HER2 receptoru a zároveň neodpovídají na konvenční léčbu. Testy firmy Roche stanovující přítomnost HER2 receptorů jsou nezbytnou součástí diagnostického procesu. Toto spojení diagnostického a léčebného procesu je ve firmě Roche zatím unikátní. Podobným příkladem je léčba hepatitidy C, kde ukončení léčby určuje titr protilátek stanovený systémem Cobas®. Klíčovými pro účinnost léčby jsou cytochromy, testy na varianty klíčového cytochromu P450 jsou možné pomocí speciálního biočipu od firmy Roche.


Autor: MUDr. Martin Opočenský