XXIII.sjezd Lékařské komory - den první


Po výroční zprávě MUDr. Kubka vystoupil předseda Vědecké Rady ČLK, bývalý neúspěšný kandidát na viceprezidenta, MUDr. Aleš Herman a vyzval k významné restrukturalizaci vnitřního chodu komory včetně jejího uspořádání, např. zrušením okresního uspořádání komory a posílením vlivu krajů a vytvoření struktury, která by více reflektovala jednotlivé skupiny lékařů, které rozdělil na praktické lékaře, ambulantní specialisty, nemocniční lékaře a lékaře fakultních nemocnic. Na slova „komora nyní stůně a její vliv stále klesá" reagoval vystoupením prezident ČLK MUDr. Kubek, který ve svém projevu varoval před vyostřením rozporů mezi jednotlivými segmenty lékařů a vyjádřil přesvědčení, že „komora se vzpamatovává z marasmu konce roku 2005", (MUDr. Kubek byl zvolen v roce 2006, jeho předchůdcem v pozici prezidenta byl MUDr.Rath).

V následné místy hodně osobní diskusi většina lékařů odmítala např. zrušení okresních shromáždění, ale vyzvala k další diskusi, protože si myslí, že je potřeba najít cestu zvýšení zájmu o činnost komory. MUDr. Jojko uvedl, že předložený model funguje v zahraničí a tudíž nevidí důvod, proč by nemohl fungovat i u nás. MUDr. Velev naopak zdůraznil, že „lékař se musí oprostit od svých partikulárních zájmů a hledět na společný zájmem celého lékařského stavu".

Ministryně Mgr. D.Jurásková, která přijela na první den sjezdu, uvedla, že úhradová vyhláška na příští rok počitá s filozofií „nulový nárůst" na příští rok, protože podle posledních údajů z října 2009 byl prý ve srovnání s minulým rokem o 2% menší výběr pojistného. V návrhu na příští rok , který je připraven na ministerstvu zdravotnictví k připomínkování, se za srovnávací období bere rok 2008 se zohledněním objemu péče poskytnuté za rok 2009. Toto je přesná reprodukce řečeného, těžko nyní stanovit, jak to nakonec bude upraveno. Ministryně dále prohlásila, že ochota politiků zasahovat do zdravotnictví je „mizivá" a „nebude tedy předkládat normy, které nemají šanci - vedlo by to k politické exhibici". Dále uvedla, že do novely sazebníku výkonů nemohou být nyní zařazeny nové a značně nákladné výkony (odhad byl 0,9 mld). Nabídka komory na převzetí postgraduálního vzdělávání se bude diskutovat, podobná nabídka prý přišla i ze strany lékařských fakult.

I zde na sjezdu lékařské komory se diskutovala problematika infekce H1N1, zejména praktičtí lékaři vyjadřovali obavy z právních následků po vzniku nežádoucích účinků na podanou vakcinační látku. Minystryně vyjádřila ochotu řešit danou problematiku podporou státu postiženému zdravotnickému zařízení, ale forma této jakési garance nebyla zcela upřesněna.

V další diskusi prvního dne sjezdu se MUDr. Macháň věnoval aktuální problematice regulací výdajů za léky a indukovanou péči, se kterou bylo mnoho z nás v minulých dnech konfrontováno. Nutná je regulace samostatných pacientů a pojištovny musí opustit plošnou regulaci a zohlednit postupy lege artis. Podle Dr. Monharta je potřeba se věnovat hlavně tématu, který dnes diskutuje lékařská veřejnost a to je podoba postgraduálního vzdělávání. Systém rezidenčních míst je dle Dr. Nečase nefunkční, školitelé prakticky úvěrují stát, který jim letos zatím ještě neposlal ani korunu. Rezidenční místa jsou nyní využita prakticky jen fakultními a krajskými nemocnicemi ( s výjimkou praktických lékařů).

Autor: MUDr. Martin Opočenský