Poplatky končí. Dětští lékaři ale dostanou od VZP odškodné 150 milionů


Správní rada největší zdravotní pojišťovny doporučila řediteli VZP, aby našel 150 milionů pro pediatry.
Dětští lékaři i specialisté, kteří léčí děti, se nakonec dočkají části peněz, o které přijdou kvůli zrušeným poplatkům. Správní rada VZP v pondělí nařídila šéfovi největší české zdravotní pojišťovny Pavlu Horákovi, aby zaplatil doktorům část poplatků, které od začátku dubna zrušili poslanci. Celkově chce VZP na proplácení poplatků dát 150 milionů.
"Správní rada doporučila řediteli VZP, aby našel 150 milionů s tím, že zároveň navrhne, jakým způsobem by mohly být peníze použity na kompenzace za zrušené poplatky. Peníze ale nebudou dostávat lékaři plošně. Dostanou je ti poskytovatelé, kteří mají dostatečnou ordinační dobu, léčí kvalitně, mají dobré vztahy z pojišťovnou a hospodárně nakládají s penězi určenými na léčení pacientů," řekl serveru iHNed.cz člen správní rady VZP a náměstek ministryně zdravotnictví Pavel Hroboň.

Dětští lékaři rozhodnutí správní rady oceňují. „Je to určitě vstřícný krok, otázkou ale zůstává, zda částka 150 milionů vykompenzuje propad příjmů lékařů," říká šéf sdružení pediatrů Milan Kudyn.

Průměrná ordinace dětského lékaře přijde kvůli tomu, že u doktora přestanou od začátku dubna platit děti do 18 let, o 60 až 70 tisíc korun ročně. A protože dětských lékařů je přes 2,5 tisíce, tak by jim teoreticky zhruba 150 milionů stačilo.

Peníze dostanou nejen pediatři
Jenže ze 150 milionů chce VZP „podělit" i ambulantní speciality, logopedy nebo zubaře. Takže dětští lékaři ani specialisté nebo zubaři rozhodně všechny „své" peníze zpátky nedostanou. I tak jsou doktoři rádi, že dostanou v době krize, kdy se výrazně propadají příjmy pojišťoven, aspoň něco. „Ještě před deseti dny nám bylo jednoznačně řečeno, že nám VZP nemůže kompenzovat poplatky, které platí lidé hotově. Takže vítáme, že chce VZP situaci lékařů řešit," dodává Kudyn.

Jednat chtějí s lékaři o „proplácení" poplatků i další pojišťovny. „S lékaři nyní jednáme. Pokud by například byli ochotni rozšířit ordinační hodiny nebo pro pacienty měli více preventivních programů, mohli bychom se na zvýšení plateb dohodnout. Chtěli bychom za to pro pacienty lepší služby," říká šéf Metal Aliance Vladimír Kothera.

Podobně mluví i šéf Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček. „Lékaře bychom chtěli zapojit více do spolupráce. Sledovali by pacienty, kolik berou léků a zda si je nenechávají někdy předepisovat zbytečně. Tak aby se zbytečně neplýtvalo penězi na péči," dodává Gajdáček.

Stát také slibuje, že bude přes správní rady tlačit i na ostatních devět zdravotních pojišťoven, aby se nakonec s lékaři dohodly. "České zdravotnictví sice není v úplně nejlepší kondici, ale obdobný princip kompenzace poplatků jako u VZP budeme během dubna navrhovat i ve správních radách všech ostatních zdravotních pojišťoven. Myslím, že stát je natolik silný, že nakonec kompenzace pro lékaře prosadí," ujišťuje první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Zdroj: www.ihned.cz