Ředitelé nemocnic jsou nervózní. Opouští nás čím dál víc doktorů, stěžují si

Zdravotničtí odboráři minulý týden vydali první varování: lékaři, ale i pracovníci v lázních či sociálních službách mají příliš nízké platy a stát by jim je měl pro příští rok zvednout aspoň o pět procent. Jde o první krok, jak si na vládě vymoci vyšší mzdy. A jak už doktoři ukázali v roce 2011 akcí Děkujeme, odcházíme, dokážou být hodně neústupní.

Tomu, že mezi lékaři nepanuje nejlepší atmosféra, odpovídají i výsledky průzkumu mezi sedmi desítkami ředitelů nemocnic, který si v dubnu nechala zpracovat poradenská společnost Healthcare Institute. Podle nich 66 procent šéfů trápí nedostatek lékařů, přičemž loni toto číslo dosahovalo jen 44 procent. 

Zároveň mezi manažery přibývá těch, kteří pociťují jako čím dál větší problém rostoucí fluktuaci doktorů.

"Obávám se, že ještě letos tu budeme mít další masovou protestní akci," říká Miloslav Ludvík, ředitel největší české nemocnice v pražském Motole. Zrovna jeho ústav, stejně jako dalších osm fakultních nemocnic, přitom má výhodu - protože se v nich školí studenti lékařských fakult, mají k dispozici levnou pracovní sílu a nedostatek doktorů je nebolí tolik jako menší nemocnice.

Paradoxní je, že oproti minulým letům počet lékařů v Česku vzrostl. Jak je to tedy možné? Částečně jsou na vině odchody mladých mediků do zahraničí. Hlavní komplikace jsou ale i jinde. "Lékaři z nemocnic si otevírají soukromé ambulance a pojišťovny jim většinou dávají smlouvy," podotýká poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek. A Ludvík jej doplňuje: "Jde hlavně o ty lukrativnější specializace typu gynekologie,ortopedie, ORL..." Podle odborářů takhle ročně opustí systém kolem pěti set lidí.

Výsledkem bývá to, že lékaři si třeba i nechají úvazek v nemocnici, jednak se ale už zdaleka tolik nehlásí do služeb jako dřív, jednak sipacienty a zákroky (a tedy i úhrady od pojišťoven za ně) ještě posílají do svých praxí.

MEZITITULEK: Poloviční přesčasy

Od letošního roku navíc české nemocnice už nemají výjimku EU na roční počty přesčasových hodin pro své doktory. Ještě loni mohl každý odsloužit až 832 hodin přesčasů za rok, čímž se výrazně navyšovala mzda. Od ledna to je ale už jen 416 hodin. Ačkoli nemocnice o tom, že ke změně dojde, věděly dlouho dopředu, nedokázaly se na to připravit. Momentálně tak hledají cesty, jak výpadek lékařů ze služeb vyřešit.

Bezmála 40 procent ředitelů v průzkumu Healthcare Institute uvedlo, že kvůli úpravě v pravidlech pro přesčasy je čeká navýšení personálních výdajů. Některé nemocnice si kvůli tomu, že jejich vlastní lékaři už nemohou tolik sloužit, musí najmout jiné, na dohodu. Těm ale pak zaplatí leckdy i víc peněz, protože třeba dojíždějí z větší dálky.

Opět je to problém hlavně pro menší nemocnice v okresních městech. A pro jejich lékaře, jež výpadek v příjmech může přimět k otevření privátníambulantní praxe nebo odchodu do zahraničí.

Podle šéfa České lékařské komory Milana Kubka by nemocnicímmohlo pomoct například to, kdyby se studenti univerzit školili i na menších, třeba krajských pracovištích: "Špatný systém specializačního vzdělávání dnes nutí mladé lékaře trávit před atestací celé roky jen ve fakultníchnemocnicích."

MEZITITULEK: Hegerovy sliby

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) už odborářům vzkázal, že by pro lékaře od příštího roku rád našel víc peněz. V létě bude mít hotovou analýzu, kolik financí nemocnicím zbude poté, co sice přišly o poplatky od pacientů, zároveň se ale zvýšily platby za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce či nezaměstnané.

"Na letošek jsme se spokojili s tím, že tedy žádné navýšení nebude, protože vláda byla jmenována v zimě. Tak jsem chápal, že není moc prostoru. Ale na příští rok se musí počítat s nějakým zásadním přidáním, takhle jsem o tom pana ministra informoval," tvrdí Martin Engel, předseda Lékařskéhoodborového klubu.

Engel, jeden z hlavních organizátorů akce Děkujeme, odcházíme, říká, že právě k tomu, co z ní vzešlo, by se měl Němeček přihlásit. "Memorandum je závazek. Byla to sice jiná vláda, jiný ministr, ale je to závazek České republiky. Stejně jako třeba vyrovnání s církvemi," připomíná slova ministra Leoše Hegera z roku 2011, kdy slíbil lékařům postupné zvyšování platů. To se ale naplnilo jen částečně a jen v některých nemocnicích.

AUTOR: Luboš Kreč
AUTOR: Aleš Měřička
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz