Měly by být preventivní prohlídky mladých sportovců povinné?

Na nedávno skončeném ESC kongresu v Paříži se opakovaně diskutovalo o nutnosti kardiologického vyšetřování mladých sportovců. Zastánci tohoto přístupu argumentují snížením počtu náhlých srdečních úmrtí u sportovců po zavedení tzv. preparticipačního screeningu, jak ve své práci prokázala italská skupina z kraje Veneto. Odpůrci proti tomu namítají, že bylo v nedávné době „neoprávněně“ diskvalifikováno až příliš mnoho sportovců kvůli podezření na srdeční vadu. Konkrétně to znamená, že pokud zakážeme činnost dvoutisícům mladých sportovců, tak tím zabráníme pouze jednomu úmrtí.

Hlavním propagátorem vyšetřovacího programu (skládajícího se z odběru anamnézy, fyzikálního vyšetření a dále EKG) je Dr.D.Corrado z Univerzity v Padově, který zjistil, že mladým sportovcům oproti běžné populaci hrozí až 3x vyšší riziko náhlé srdeční smrti (NSS). Samotný sport není pochopitelně příčinou náhlého úmrtí, ale slouží často jako spouštěč fatální příhody u geneticky predisponovaných osob. Za prvé se jedná o hypertrofickou kardiomyopatii (prevalence 0.2%), arytmogenní dysplazie pravé komory (0.02-0.05%) a geneticky podmíněných arytmických syndromů – dlouhý QT, Brugada syndrom atd.

Hlavním podpůrným argumentem pro preparticipační screening jsou výsledky prospektivní studie z výše uvedené oblasti, kdy se podařilo zavedením tohoto programu, během 25 let dlouhého sledování, snížit roční počet NSS u 100 tis. mladých sportovců z 3.6 na 0.4. Všechny oběti NSS při sportu byli v této studii vyšetřeny stejným týmem patologů ve stejném protokolu, což významně zvyšuje vypovídací hodnotu této práce. Ze 42 386 vyšetřených mladých sportovců bylo dodatečné vyšetření vyžádáno u 3914 z nich (9%) a 879 sportovcům byla zakázána sportovní činnost (2%). Itálie je v současnosti jedinou zemí na světě, která ze zákona vyžaduje každoroční povinnost absolvovat tyto prohlídky.

Jedna z kritiček tohoto screeningu, Dr.Prescott z univerzitní nemocnice v Kodani, zdůraznila v časopise ESC News, že výše uvedený screeningový program nesplňuje kritéria Světové zdravotnické organizace pro podobné programy. Nejedná se o závažný zdravotní problém, není dostupný jednoduchý a univerzální test k diagnóze těchto onemocnění a není ani stanovena jejich optimální léčba. Není rovněž zaručeno kladné přijetí tohoto programu ze strany sportovců, pro které je sport často zároveň i živobytím a dále ekonomická náročnost tohoto programu není v rovnováze s celkovými výdaji na zdravotnictví. Testy onemocnění s nízkou prevalencí jsou vždy ohroženi zvýšeným rizikem falešně pozitivních výsledků. Toto lze minimalizovat za cenu dalších vyšetřovacích metod jako jsou zátěžové testy a zobrazovací metody, které však dále zvyšují finanční náklady. V USA se jenom cena provedení a zhodnocení EKG křivky pohybuje okolo 89 US dolarů (Wheeler et al, Ann Intern Med, 2010).

Maron a spol. odhaduje roční počet úmrtí v USA při sportu na 300 u populace splňující kritéria výkonnostního sportu, což představuje 10 až 15 miliónů Američanů. Podle údajů Minneapolis Heart Institute Foundation k 26% z těchto úmrtí dochází v důsledku hypertrofické kardiomyopatie, commotio cordis 19.9% (viz náš článek Commotio Cordis), vrozené abnormality koronárních cév 13.7% atd. . Standardní preparticipační protokol v USA zahrnuje pouze anamnézu a fyzikální vyšetření, což podle jedné retrospektivní studie s NSS u středoškoláků-sportovců vedlo k tomu, že pouze u 1% ze zemřelých byla stanovena správná diagnóza. Navíc u jiných ras než u bělochů je situace zřejmě odlišná. Jak ukázala studie SAFE ze Singapuru, ve které bylo preventivně vyšetřeno víc než 18.4 tisíc armádních rekrutů, prevalence hypertrofické kardiomyopatie u této mladé mužské populace byla pouze 0.005%.

Závěrem je třeba konstatovat, že screeningový program je oficiálně doporučen ESC (European Society of Cardiology), AHA (American Heart Association) – s výjimkou odlišnosti ve skladbě protokolu (AHA nepožaduje EKG), je vyžadován orgány FIFA a UEFA. Stanovisko Mezinárodního Olympijského Výboru se shoduje s ESC.

MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.