Říjen 2011: Novinky z farmaceutického průmyslu

Podle studií společností Frost and Sullivan a Decision Resources poroste evropský trh s antidiabetiky z obratu 8.6 mld. dolarů v roce 2010 ročním tempem 7.2%, a tak by měl v roce 2017 dosáhnout výše cca 14 mld. dolarů. V popředí budou stát dlouhodobě působící insuliny, agonisté receptorů glukagonu podobného peptidu-1 (GLP-1), inhibitory dipeptidylpeptidazy-IV (DPP-IV) a stále si udrží svoji pozici metformin. Naopak kvůli bezpečnostním potížím zřejmě klesne význam PPAR-gamma agonistů, jako jsou rosiglitazone (Avandie) a pioglitazone (Actos). V roce 2020 vzroste podíl GLP-1 a DPP-IV z dnešních 20 na 47%. Nejvíce diabetiků na evropském kontinentu je v současnosti v Německu, kde je 7.4 miliónů pacientů. Za Německem je největší počet nemocných ve Francii, Itálii a Španělsku.

Podle European Brain Council se cena za léčbu a za škody, které působí onemocnění postihující mozek, jako jsou bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku, parkinsonova nemoc, psychiatrická onemocnění a demence, v minulém roce vyšplhala až na 798 mld. euro. Studie pokrývala situaci ve 30 evropských státech a v 19 diagnostických skupinách. Výdaje za léčbu těchto onemocnění přitom výrazně převýšily odhadované náklady za léčbu kardiovaskulárních (podle European Heart Network 192 mld., euro v roce 2008) nebo onkologických onemocnění (150-200 mld. ročně). V roce 2010 cena za léky, hospitalizace a lékařskou ambulantní péči onemocnění mozku představovala 24% všech výdajů za zdravotní péči v EU. Zároveň jsou však dotace na výzkum onemocnění mozku ze strany EU zcela nedostatečné (0.7% ročních nákladů). Samotný farmaceutický průmysl tuto oblast považuje za rizikovou z hlediska návratnosti vložených prostředků pro přílišně regulovaný schvalovací proces nových léků pro oblast CNS.

Významný problém se podle organizace Médicines Sans Frontieres objevil v Brazílii a v dalších endemických oblastech (Bolivie a Paraguay), kde reálně hrozí výpadek benznidazolu, klíčového a prakticky jediného léku k léčbě Chagasovy nemoci, onemocnění které každoročně usmrtí, převážně v Jižní Americe, 12.5 tisíc pacientů s roční prevalencí onemocnění 8-10 miliónů obyvatel. Díky globalizaci a mezinárodní turistice se toto onemocnění, rovněž známé jako americká trypanosomiáza, stále častěji objevuje v USA, Evropě, Japonsku a Austrálii. Příčinou vzniklé situace je fakt, že Roche předal výrobu a marketing benznidazolu brazilské státní agentuře, která tímto úkolem pověřila soukromou firmu Nortec Qimica. Ta však není schopna dodat potřebné množství léku a navíc v říjnu 2010 expirovaly poslední šarže vyrobené ještě firmou Roche.

Podle odhadů společnosti Decision Resources se trh s léky pro léčbu Alzheimerovy demence v nejbližších 10 letech ztrojnásobí (z 5.4 mld. v roce 2010 na 14.3 mld. v roce 2020). Mělo by se tak stát po zavedení do praxe prvních zástupců biologické léčby tohoto onemocnění, zejména monoklonálních protilátek proti anti-beta amyloidu solanezumabu od firmy Elli Lilly a bapineuzumabu firem Johnson and Johnson/Pfizer. V současné době jsou hlavními léky inhibitory acetylcholesterolesterasy Aricept (donepezil – Pfizer/Eisai), Reminyl (galantamin – Shire), Exelon (rivastigmine – Novartis ) a antagonisté NMDA receptorů, jako je memantine (Forest Laboratoires aj.). Dalším slibným preparátem ve vývoji, jak ukázaly výsledky studií I. fáze, je další zástupce biologické léčby gantenerumab od firmy Roche. Počet pacientů s Alzheimerovou demencí nyní celosvětově čítá 25 miliónů, zlepšením diagnostiky a prodlužováním délky života má toto číslo narůst na 63 milionů v roce 2030.

Novinky ve vývoji a registraci léků:

Ridaforolimus od firem Merck and Co a Ariad Pharmaceuticals byl FDA schválen k užívání v indikaci kostních a do měkkých částí metastazujících sarkomů. Podle studie SUCCEED ridaforolimus snížil ve srovnání s placebem o 28% riziko progrese onemocnění. Jedná se o skupinu tzv. mTOR inhibitorů, kam patří i Afinitor (everolimus) od firmy Novartis.

Lyrica (pregabalin) od firmy Pfizer ukazála ve studii s pacienty trpícími parciálními epileptickými záchvaty svoji efektivitu, což vedlo k předčasnému ukončení této studie po splnění definovaných end-pointů potvrzujících efektivitu této medikace.

Cialis (tadalafil) od firmy Eli Lilly, dobře známý v léčbě erektilní dysfunkce, získal v USA novou indikaci a to léčbu benigní hyperplazie prostaty. Pacienti užívající denně 5 mg tadalafilu ve srovnání s placebem mají studií ověřené zlepšení klinického stavu z hlediska prostatických symptomů.

Juvisync (sitagliptin a simvastatin) od firmy Merck and Co byl schválen FDA k použití. Jedná se o první kombinovaný preparát perorálního antidiabetika ze skupiny inhibitorů dipeptidyl peptidasy-4 (DPP-4) a hypolipidemika simvastatinu v různém dávkování (100/10 mg, 100/20 mg, 100/40 mg). Cena preparátu v USA bude 215 dolarů/měsíc, stejná jako samotné Januvie.

Ceftazidim v kombinaci s avibactamem, novým inhibitorem betaktamasy, antibiotikum vyvíjené firmami AstraZeneca a Forest Laboratoires, by mohlo být k dispozici k použití v roce 2014 v indikaci komplikovaných intraabdominálních infekcí a těžkých urologických infekcí na podkladě infekce Gram-negativními bakteriemi. První studie ukázaly podobnou účinnost, jako mají propenem nebo imipenem.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.