Anatomie jedné izipiády

Můžeme pogratulovat ministru Hegerovi, že dospěl k přesvědčení, že se v případě zdravotních knížek IZIP kradlo. A důkazy předal státnímu zastupitelství. Není to ale až takový průlom. Vždyť policie už celou izipiádu šetří ve spolupráci s Interpolem.

Přelomem by bylo něco jiného. Kdyby vyšetřování znamenalo nejen pád ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Horáka, který je podepsán pod podezřelými smlouvami. Ale i rozmetání systému, jenž umožňuje vysávat ze státu desítky miliard, končící v naprostém neznámu.

Peníze totiž unikaly z VZP neprůhledným trychtýřem. Ten představovala firma IZIP s akciemi na doručitele. A vyšetřovatelé Hegerova oznámení by měli zkoumat nejen nevýhodnost smluv pro stát. Ale pátrat i po cestách peněz. Kolik z nich skončilo nejen u manažerů VZP, ale také u členů správní rady?

Vykrádání pojišťovny těžko mohlo probíhat bez vědomí správní rady. Tohle třicetihlavé těleso, v němž sedí dvacet politiků, se proměnilo z kontrolního orgánu v jakousi maskovací síť, zakrývající leccos, co se ve VZP dělo.

Podobně jako jiné dozorčí rady ve státních a městských podnicích i správní rada VZP fungovala na principu rozmělnění politické odpovědnosti. Její složení vždy kopírovalo složení sněmovny. Což také vysvětluje, proč projekt IZIP, podezřelý od samého počátku, přežil sedm premiérů.

Po Hegerově oznámení by měly následovat další kroky: rozmetání rady, její osekání a vyčištění od politiků. Tedy to, o co v pražském dopravním podniku usiluje primátor Svoboda. Tam se mafiánská hydra brání a třese primátorovou židlí. Vsaďme se, že tohle dění sledují pánové Šnajdr, Tluchoř a další "dozorci" ve VZP s napjatou pozorností.

AUTOR: Jiří Leschtina

Zdroj: www.ihned.cz