Dražší čočky i kyčle? Firmy už lobbují

Zákon, který zavádí nadstandard, se znovu vrací do sněmovny. Výrobci však nečekají. Chtějí ovlivnit rozdělení péče ve svůj prospěch. Nadstandard zahýbe zdravotnickým byznysem. Zákon, který ho má zavést, ještě není schválen - Senát jej včera vrátil do sněmovny -, ale prodejci se už chystají na to, jak budou lobbovat.

Jde jim přitom o dvě věci: udržet ve standardu všechno, co dnes pojišťovna alespoň někdy hradí, a dostat do standardu či nadstandardu to, co si teď lidé platí sami. Tak totiž budou na tyto výkony přispívat pojišťovny a pro pacienty se stanou dostupnější.

"O to jde výrobcům vždycky. Vytvořit tlak, aby získali úhradu z veřejně hrazeného systému. Spotřeba výkonu je pak daleko větší, než když si ji lidé musí platit," potvrzuje poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek.

Nájezd lobbistů zažijí mezi prvními v odborné ortopedické společnosti, kde mají rozhodnout, které kloubní náhrady budou mít pacienti zdarma a které za příplatek. "O to nám půjde. Standard není univerzální. Chceme vysvětlit, že pro někoho je vhodná velmi jednoduchá náhrada, pro jiného je třeba složitější, která vydrží jiné zatížení," popisuje Miroslav Palát z asociace CzechMed, která zastupuje dodavatele zdravotnických technologií. S Českou lékařskou společností, která má seznam nadstandardů navrhnout, už o tom debatují. "Oficiálně k tomu zatím nebyla příležitost, ale na osobní bázi to už běží. Naši zástupci mají na lékaře kontakty, známe se," vysvětluje Palát.

Pod tlak se mohou dostat i oční lékaři. "Tam je řada výkonů, které jsou dnes mimo systém, ale nově se mohou stát ekonomicky náročnější variantou a budou částečně hrazené pojišťovnou," popisuje Vepřek z ministerstva zdravotnictví.

O co půjde, zatím nechtějí oftalmologové říct. "Z hlavy to nevím. Třeba běžná monofokální čočka má zůstat hrazená a multifokální má být za poplatek," říká lékař Zdeněk Mazal, který má nadstandardy pomáhat tvořit.

I u čoček chtějí však výrobci prosadit své. "Při běžné operaci šedého zákalu lze použít klasickou, ale existuje i čočka, která řeší oční vadu a člověk pak nemusí mít brýle. U toho, kdo ji potřebuje, je standard tato," říká Palát. Jestli to nakonec bude standard nebo nadstandard, je pro výrobce zajímavé. Rozdíl mezi levnější a dražší variantou je kolem 14 tisíc korun.

"Budou pokusy prosadit některé nehrazené výkony do standardu nebo nadstandardu. Nebude k tomu ale velká vůle. Z ekonomického hlediska by nedávalo smysl péči rozšiřovat," dodal místopředseda České lékařské společnosti Vladimír Palička.

I ministerstvo zdravotnictví věří, že se obchodní vlivy podaří odfiltrovat.

Podle České lékařské komory však nadstandardy firmám šanci dají. "V zákoně není vůbec jasně řečeno, jak se nadstandard stanoví, kdo to má dělat. V tom je skryt obrovský korupční potenciál," míní prezident komory Milan Kubek.

Podle platformy zdravotních pojištěnců stávající znění novely povede k velkému zmatku. "Bude to na libovůli ministerstva. Kdo chce lobbovat, může jít rovnou tam," řekl právník Ondřej Dostál.


První část reformy

Připlácení na dražší péči
Nový zákon chce zavést připlácení na dražší péči se stejným medicínským efektem - takzvaný nadstandard. Neříká však, jak se má k definici nadstandardu dojít ani to, co je stejný efekt. Pacienti mají nově vědět, jak dlouho se čeká na jaký typ operace.

Poplatky
Za den v nemocnici by měli lidé nově platit 100 místo 60 korun. Tyto poplatky se dál nepočítají do ochranného limitu. Snížit by se sice měl poplatek za recept, ale lékárny si jej smějí vykompenzovat zvýšením marže.

Ceny léků
Změnit se má výpočet maximální ceny léků. Tu bude stačit upravit jednou za tři roky. Zákon zavádí i elektronické aukce, jejichž podobu však odborníci kritizují.

Přerozdělení pojistného
Rezervy na účtech zaměstnaneckých pojišťoven mají být zčásti přesměrovány do VZP.

Zdroj: www.ihned.cz