Zdravotnictví v USA a Obamův plán na záchranu ekonomiky


Měsíc poté, co prezident Obama podepsal souhrn opatření na záchranu americké ekonomiky v rozsahu 787 mld. dolarů, jsou známy jeho podrobnosti pro oblast zdravotnictví, a to vše ještě před nástupem nového ministra zdravotnictví.

V nejbližších dvou letech bude investováno dodatečných 150 mld. dolarů v dále vyjmenovaných oblastech, které do praxe zavádějí předvolební záměry demokratů. Rozpočet státního programu Medicaid posílí o 27 mld. dolarů, 24.7 mld. dolarů bude určeno na úhradu zdravotního pojštění pro ty, kteří přišli nebo přijdou o práci, 19.2 mld. na zdravotnické informační systémy a o 10 mld. dolarů se zvýší rozpočet Národního Institutu pro Zdraví, což je organizace velmi podporovaná jedním ze 3 republikánů, kteří umožnili přijetí celého balíčku. Tento republikánský senátor Arlen Spencer má za sebou úspěšnou léčbu nádoru mozku a překonal rovněž Hodgkinovu chorobu.

Mezi hlavní součásti plánu patří:

významné posílení rozpočtu na státem hrazené studie srovnávající přínos různých druhů léčby častých onemocnění, které jsou nezávislé na fondech farmaceutických nebo biotechnologických firem. Některé podobné studie již byly financovány: např. dva druhy léčby makulární degenerace sítnice (oba léky jsou výrobkem firmy Genetech) nebo Národním Ústavem pro choroby srdce, plic a krve, organizovaná studie porovnávající přínos léčby ICHS tzv. potahovaných stentů do koronárních tepen a chirurgických by-passů u diabetiků. S prostředky určenými v tomto tzv. balíčku bude možné provést další podobné sudie, zavést klinické registry sledování výskytu a kvality léčby vybraných choror, sběr dat - vše by sloužilo k získání „ověřitelných a nezávislých dat.

• studie budou využity nově vytvořenou komisí o 15 členech, v čele s ministrem zdravonictví, ta bude tyto tzv. srovnávací studie plánovat a bude naopak zcela odddělená od tvorby guidelines léčby jednotlivých onemocnění v rámci zajistění nezávislosti na tvorbě doporučení

• velký význam má Obamova administrativa posilování postavení informačních technologií a podstatné zvýšení investic v této oblasti. Překvapivě málo lékařů vede v USA svoji zdravotní dokumentaci v elektronické podobě: 17% lékařů a pouze 8-10% nemocnic mají alespoň jednoduchý elektronický systém. Částka 2 mld. dolarů je nyní určena pro granty a projekty, jejichž cílem je do roku 2014 pro každého občana USA zavést certifikovaný elektronicky vedený zdravotní záznam. Cílem je vytvořit prostředí,ve kterém bude možné vyměňovat informace o pacientech mezi lékaři a nemocnicemi navzájem, laboratořemi a lékárnami, s podmínkou absolutní bezpečnosti proti zneužití údajů. Od roku 2011 budou systémy Medicaid a Medicare lékařům poskytovbat subvence k zavádění systémů hodnotícím kvalitu léčby a výměny dat v částkách 40-60 tis. dolarů na lékaře a až 11 mil. dolarů na nemocnici. Naopak se počítá od roku 2015 s penalizací těm, kteří nezavedou podobné systémy.

Dále se počítá s tím, že pacienti budou mít nárok na přístup ke svým zdravotnickým informacím a budou jim poskytovány v elektronické podobě resp. na základě jejich přání budou elektronickou cestou poskytovány dalším lékařům k nahlédnutí a ke konzultaci. Již dnes existují služby renomovaných firem (např. Google Health, Microsoft HealthVault), které poskytují on-line úložiště zdravotnických dat. Jsou zajištěny podobně jako e-bankovnictví.

• 1 mld. dolarů na rozvoj preventivních programů, součástí plánu je i 300 miliónů dolarů na očkovací program z nízkopříjmových skupin obyvatelstva, dalších 50 mil. na boj s nosokomiálními infekcemi

• 1.4 mld. dolarů na rekonstrukci a výstavbu zdravotnických zařízení určených pro válečné veterány.

Ekonomická krize by mohla tedy paradoxně pomoci zavést některá opatření a to s rychlostí, která by nemohla být dosažena v „klidných" dobách. Rahm Emanuel, ředitel kanceláře Bílého domu, po svém nástupu prohlásil: „Nikdy nechcete promarnit dobu vážné krize".

Autor: MUDr.Martin Opočenský s využitím NEJM