Hrozí zrušení 12 000 lékařských praxí? Lékaři se brání

U našich západních sousedů se stupňuje tlak na privátní lékaře. Vedou se diskuze o případné redukci počtu soukromých zdravotnických zařízení. Dle Svazu smluvních lékařů nelze v Německu zrušit 12 000 privátních praxí, což navrhuje Svaz zákonných pojišťoven, aniž by tím neutrpěla zdravotní péče. Tento požadavek předsednictva svazu zákonných pojišťoven (GKV), dle vyjádření předsedy představenstva svazu smluvních lékařů Andrease Köhlera, neodpovídá realitě a přehlíží zájmy pacientů. „Zažíváme v současnosti v Německu rostoucí nedostatek lékařů. Stále více lidí se dožívá vysokého věku a tito lidé potřebují dobrou ambulantní péči“, uvedl šéf svazu smluvních lékařů.

Reagoval tak na iniciativu „Odkup praxí k napravení nerovnoměrného rozdělení smluvní lékařské péče“ prognostického institutu, která byla vypracována na žádost představenstva svazu zákonných pojišťoven (GKV).

Tato iniciativa se vztahuje k následujícím otázkám: Kolik lékařských praxí by se dalo po odchodu lékařů znovu neobsazovat, aniž by hustota praxí příliš nepoklesla? Jak velký by musel být potřebný objem investic s tím spojený? A jaké následky ve smluvním zabezpečení by nastaly?

Autoři průzkumu došli k závěru, že by v příštích 5 letech mohlo odejít do penze 7 tisíc lékařů, aniž by to významně poznamenalo kvalitu a dostupnost lékařské péče.

Jestliže by se užilo tohoto měřítka, mohlo by dle prognózy opustit smluvní péči až 12 tisíc lékařů. Tomu odpovídající objem investic by zatížil svazy smluvních lékařů maximálně 1,5 miliardou Euro. Rozdělením na příštích 5 let by to odpovídalo nejvýše 5 % ročního objemu honorářů ambulantní péče. „ S využitím zákona o péči máme šanci nepříznivé rozdělení lékařů korigovat“, řekla Ann Marini, zastupující mluvčí zastřešujícího svazu zákonného zdravotního pojištění. Pojišťovny chtějí zákonem zavést, aby v oblastech nadbytečné péče, v případě, že lékař odstoupí, byla praxe vykoupena Svazem smluvních lékařů.

„Tuto argumentaci Svaz smluvních lékařů odmítá. Například v oblastech jako Berlín nebo Hamburg se ukazuje, že pojišťovnami kritizovaná nadbytečná péče existuje jen na papíře“, dodal Köhler. To, že lékaři ve velkoměstech často zabezpečovali péči pro pacienty z přilehlých oblastí, současné plánování nezohledňuje. Dříve než bude praxe vykupována, muselo by se prověřit, zda se jedná o skutečnou a ne jen vypočtenou nadbytečnou péči. Vše ostatní by mohlo zatěžovat pacienty.

Kritika útoku pojišťoven též přišla od Medi - sdružení Německa. „Zdravotní pojišťovny, které otevřeně tvrdí, že je v Německu příliš mnoho privátních lékařů by měly konečně ukázat na regiony, kterých se to týká a informovat o případné redukci ambulantní péče“, prohlásil jeho předseda Werner Baumgärtner.

Autor: Dr.Hrubý a Marek Opočenský s využitím www.aerzteblatt.de