VZP omezí počet "superlékařů"

Téměř sedm set lékařů v Česku vykazuje příliš vysoký úvazek. V Česku jsou lékaři, kteří pracují až čtrnáct hodin denně včetně sobot a nedělí. To znamená téměř dva a půl úvazku. I proto největší tuzemskázdravotní pojišťovna VZP nyní hodlá prověřit, zda ji někteřílékaři nešidí. "Když si uvědomíme, že musejí také někdy jíst, spát, cestovat do práce, pak je otázka, zda skutečně někdo může v takovém rozsahu pracovat. A případně jakou kvalitu může mít jím odváděná práce," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.


Před časem se zdravotní pojišťovny dohodly na tom, že tolerovaná hranice pro lékaře bude 1,2 úvazku. "Pokud je úvazek vyšší, je už potřeba zvažovat, zda to není na úkor kvality, případně zda lékař skutečně takový úvazek vykonává, nebo jen vykazuje," vysvětluje Tichý, proč si pojišťovny takovou hranici stanovily. VZP nyní při hloubkové kontrole zjistila, že 694 doktorů vykazuje velké množství smluv, které jsou nad tolerovanou hranicí. Úředníci narazili i na jednotlivce, kteří mají až 2,3 úvazku.

Nejvíce lékařů-rekordmanů pracuje v Praze. V žebříčku jich je v první desítce šest a všichni mají nejméně 2,1 úvazku. "Superlékařů", kteří vykazují práci na více než 1,7 úvazku, je téměř stovka. "Je to hodně, reálně se to skutečně stihnout nedá," říká místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman, který zároveň pracuje jako chirurg ve vinohradskénemocnici.

Mluvčí České lékařské komory a člen správní rady VZP Michal Sojka s ním nesouhlasí. "Dokážu si představit lékaře, který to zvládá. Jde o to, kolik má pacientů, jak si zorganizuje práci." V některých, hlavně příhraničních oblastech, kde je doktorů nedostatek, navíc podle Sojky ani jiná možnost není. A tak je prý běžné, že lékaři mají soukromou praxi a vedle toho navíc musejí pracovat i v nedaleké nemocnici. Miloš Voleman říká, že není výjimečné, že další vykazují vyšší úvazky kvůli tomu, že o víkendech jezdí se sanitkou.

VZP hodlá nejvýraznější jednotlivce, kteří limit překročili, prověřit. Zároveň tak může zjistit, zda lékaři s velkým množstvím smluv opravdu odvádějí to, co vykazují. "Samozřejmě že i takovéto zjištění může být určitým nasměrováním pro revizní pracovníky pojišťovny," připustil Tichý, že doktory s vysokým počtem úvazků čeká kontrola.

Pohovory s doktory už vedou i jednotlivé nemocnice. "U několikalékařů jsme od VZP zjistili, že mají vyšší úvazek, než byla ochotna tolerovat. Už jsme to s nimi ale vyřešili," řekl ředitel brněnské fakultnínemocnice Roman Kraus. Všichni doktoři se dohodli s vedením, že si sníží objem práce v soukromých praxích a v nemocnici budou pracovat stejně jako doposud.

Ředitelé českých zdravotnických zařízení si však stěžují na to, že když jim lékaři počet smluv nesdělí sami, dozvědí se pravý stav věcí, pouze když jim ho oznámí pojišťovny.

Například VZP provedla podobnou kontrolu v roce 2011 poté, co skončila protestní akce lékařů "Děkujeme, odcházíme". Tehdy pojišťovna zjistila, že 942 lékařů má smlouvy na více než 1,4 úvazku. A navíc každý čtvrtý měl kromě jedné smlouvy v nemocnici i další ve své soukroméordinaci nebo jiném lůžkovém zdravotnickém zařízení.

Aktuální analýza VZP tak detailní nebyla. Ale vyplývá z ní, že početlékařů s vysokým množstvím smluv postupně klesá. "Je to doklad toho, že lékaři se více soustředí na svůj hlavní úvazek," říká Tichý.

Doktoři tak - alespoň podle dat VZP - tráví v práci méně času. Ale zda mají i méně peněz, nelze říct, protože platy hlavně nemocničních lékařůjsou závislé na počtu služeb v rámci jednoho úvazku.

AUTOR: Radek Nohl
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz