Méně přesčasů řeší nemocnice půjčováním lékařů

Nemocnice vymýšlí kličky, jak vyřešit konec evropské výjimky. Ministr Holcát změnu zákona vyjednat nestihne. V lednu začne ředitel Nemocnice Žatec shánět jedenáct lékařů, kteří by do jeho nemocnice dojížděli z okolních špitálů na služby. Na oplátku může nemocnicím v okolí nabídnout vlastní zaměstnance.

"Nebudeme jim klást překážky k uzavření pracovního poměru v jiné organizaci," říká ředitel Čestmír Novák a zároveň tím ukazuje, jak bude pravděpodobně v praxi probíhat celoevropské nařízení, které lékařům a sestrám od Nového roku dovolí odsloužit o polovinu méně přesčasů než dnes. Za rok totiž končízdravotníkům výjimka a budou moci odsloužit jen 416 hodin navíc stejně jako jiné profese.

Jenže jak ukazuje případ žatecké nemocnice, novinka je nevýhodná jak pro nemocnice, které nebudou mít dostatek lékařů, tak prozdravotníky, kterým dnes příplatky za noční služby tvoří přibližně polovinu příjmu. Vedení nemocnic proto hledají cesty, jak oficiálně stáhnout přesčasy lékařů na polovinu, ale ve skutečnosti na provozu nic neměnit.

Proto špitály zvažují například sepisování dohod o pracovní činnosti nebo uzavírání smluvních platů - kličky, které se osvědčily na odděleních, kdelékaři už dnes slouží i přes osm set povolených přesčasových hodin.

Na odklad není čas

Většina nemocnic ale spoléhá na pomoc ministerstvazdravotnictví. Ministr Martin Holcát totiž na ministerstvo práce a sociálních věcí v polovině listopadu zaslal žádost, aby výjimka o přesčasech platila pro zdravotníky ještě další dva roky. Odsunutí problému ale podle úředníků nebude vůbec lehké. "Požadavek ministerstvazdravotnictví může být realizován jen novelizací zákoníku práce. Vzhledem k legislativnímu procesu k tomu ale může dojít až během roku 2014," potvrdil HN mluvčí ministerstva práce Petr Sulek. 

Minimálně příští rok se tak v reálu rozjede praxe létajících doktorů. Ta se letos rozmohla v hlavním městě a prstenci nemocnic kolem. "V Praze díky velké koncentraci nemocnic můžeme na služby využívat i lékaře z jinýchnemocnic, neboť celkový rozsah práce zdravotníka pro vícezdravotnických zařízení nikdo nesleduje a legislativa neřeší," říká Dita Václavíková z FN Motol. 

Ve větší míře dnes využívají práci externistů také ve Všeobecné fakultnínemocnici a na "půjčování doktorů" se chystají i jinde. "Prověřujeme možnosti výpomoci v rámci našich nemocničních personálních unií," říká Radmila Fleischerová z Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj. 

Kromě najímání externích doktorů nemocnice chystají i slučování služeb pro více oddělení, směnný provoz či pohotovost na telefonu. 

A lékaři se s pendlováním mezi špitály smíří. Na rozdíl od kolegů ze západoevropských zemí pro ně přesčasy neznamenají zanedbatelné peníze. "Myslím si, že lékaři budou radši sloužit, než aby se jim příjem snížil na průměr Česka. Já sám mám dvě dcery, které studují, a bez služeb navíc bych rodinu neuživil," říká radiolog Petr Vysloužil. Pacienty tak mohou nadále ošetřovat doktoři, kteří probděli noc na službě. "Můžeme diskutovat o tom, jak moc je doktor během služeb vytížený. Ale stále zůstává v pohotovosti a ze zkušenosti vím, že si tam neodpočine," dodává Vysloužil.

Přesčasy doktorů

416 HODIN
navíc bude moci lékař ročně odpracovat od ledna 2014, až skončí výjimka z evropské směrnice o přesčasech. Nyní přitom mohou odpracovat 832 hodin přesčasové práce za rok.

55 687 KORUN
hrubého je průměrný měsíční příjem lékaře.

26 361 KORUN
z celkového průměrného měsíčního příjmu lékaře tvoří (v průměru) odměny a příplatky za přesčasy.

AUTOR: Julie Daňková
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori