Červenec 2011: Novinky z farmaceutického průmyslu

Pfizer se velmi usilovně brání zprávám o zvýšeném riziku hospitalizace z kardiovaskulárních příčin při užívání Champixu (varenicilinu), léku na odvykání kouření. Podle studie uveřejněné v Canadian Medical Association Journal toto riziko vzrostlo o 72% ve srovnání s placebem. Jednalo se o meta-analýzu 14 studií s 8200 „zdravými“ kuřáky užívajícími Champix nebo placebo. V žádné ze studií nebyla doba sledování delší než rok, průměrný věk účastníků byl 45 let a v obou skupinách (varenicilin a placebo) bylo 7 úmrtí. Pfizer plánuje provedení a uveřejnění své vlastní meta-analýzy, neboť kritizuje „nehomogennost" sledovaných end-pointů a upozorňuje na malý počet výše uvedených KV příhod (1,06% s varenicilinem a 0,82% s placebem).

Na zajímavou souvislost mezi incidencí nově vzniklé fibrilace síní a užívání léků na bolest (NSAID – nesteroidních antirevmatik a COX-2 inhibitorů) poukázala  studie autorů z Aarhus University Hospital, která vyšla v British Medical Journal. Data z celonárodního registru nemocných ukázala na skutečnost, že po první preskripci v následující 60 dnech vzniká zvýšené riziko fibrilace síní u NSAID o 40% a u COX-2 inhibitorů dokonce až o 70%. Ve zvýšeném riziku byli starší pacienti, pacienti s chronickým onemocněním ledvin a také pacienti s revmatoidní arthritidou.

Podle Institute of Medicine až 116 miliónů dospělých Američanů trpí chronickou bolestí, za jejíž léčbu se ročně vydá 635 miliard dolarů. Většinou se podle zprávy IoM  jedná o bolest, které by šlo předejít nebo jí alespoň lépe léčit. Neléčená bolest totiž vede k změnám v nervovém systému a stává se posléze chronickým problémem. Přístup k její léčbě by měl být multidisciplinární, a proto by se měl změnit i přístup v pregraduálním vzdělávání. Ze současných 133 lékařských fakult v USA má pouze pět z nich ve svém vzdělávacím programu samostatný a zároveň povinný kurz o bolesti.

Objev nového kmene Neisserie gonorrhoe H04, rezistentního vůči všem známým antibiotikům, byl oznámen na kongresu Society for Sexually Transmitted Disease v kanadském Quebecu. Kapavka, považovaná za relativně jednoduše léčitelné onemocnění, se díky tomuto novému kmenu, poprvé zachycenému v Japonsku, může stát globální hrozbou. Incidence tohoto onemocnění, u žen asymptomatického až v 50% (u mužů 2-5%), je v USA 700 tisíc případů ročně. Toto onemocnění mimo jiné způsobuje neplodnost a zvyšuje riziko přenosu HIV.

Americký program na subvencování cen léčiv pro seniory, který je v platnosti od roku 2006, v rámci programu Medicare zlepšil jejich adherenci k léčbě, snížil jejich výdaje na léčiva a zároveň i náklady na každou osoba s předchozí nedostatečnou léčbou o 12 000 dolarů a celkově uspořil 12 mld. dolarů. Cena denní léčby deseti nejčastěji předepisovaných skupin léčiv klesl o jednu třetinu z 1.5 na 1 dolaru.

Novinky ve vývoji a schvalování léků:

-          Avanafil od firmy Vivus je žadatelem o licenci od FDA k léčbě erektilní dysfunkce. Vyznačuje se rychlým nástupem účinku – cca 15 min. od požití. V USA se odhaduje počet pacientů s erektilní dysfunkcí na 30 miliónů a celosvětový trh s těmito léky na 4 mld. dolarů.

-          Rivaroxaban (preparát Xarelto( od firem bayer a Johnson and Johnson ), jako první perorální antikoagulant získalo schválení FDA k používání v indikaci prevence trombembolické nemoci po náhradě kolenního kloubu. Inhibitor faktoru Xa je v této indikaci schválen EMA již dva roky, v letošním roce se očekává rozšíření indikace na prevenci CMP u pacientů s chronickou fibrilací síní.

-          Bydureon (exenatide) od firem Eli Lilly, Amylin a Alkerme, určený k léčbě diabetu s atraktivním dávkováním 1x týdně, úspěšně prošel studií zaměřenou na ovlivnění srdečního rytmu, respektive na prodloužení tzv. QT intervalu. Studie značně posílila šance na schválení tohoto antagonisty GLP-1 receptoru FDA. Agentura v loňském říjnu zamítla registrovat tento preparát do provedení výše uvedené studie.  Evropská EMEA Budyreon schválila v červnu letošního roku v indikaci DM II.typu a to v kombinaci s ostatními perorálními antidiabetiky jako metformin, deriváty sulfonylurey a thiazolidinediony respektive jejich kombinace.

-          Brilanta (ticagrelor) je hlavní nadějí firmy AstraZeneca  na americkém trhu, poté co jej FDA schválila k prevenci kardiovaskulárních úmrtí u pacientů s akutním koronárním syndromem. Protidestičkový lék prokázal svoji účinnost v přímém srovnání s clopidrogelem ve studii PLATO. Indikace je schválená v kombinaci s kys.acetylsalicylovou s varováním před dávkováním vyšším než 100 mg.

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.