Čínské farmaceutické firmy se přes Česko mohou dostat na trh EU

Do českých lékáren se chystají proniknout čínští výrobci léků. Přes Česko se pak mohou dostat i na celý evropský trh, o což usilují už několik let. České úřady při tom nebudou čínským producentům klást žádné překážky. "Jsme připraveni se k nim chovat standardně," potvrdil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

Desetimilionový český trh sice pro Číňany příliš zajímavý není, úspěšnou registrací léků v jedné členské zemi Evropské unie však výrobce získá možnost dovážet je do celé osmadvacítky. "Česko by teoreticky mohlo být odrazovým můstkem," připouští Emil Zörner, šéf České asociace farmaceutických firem, která sdružuje dvě desítky výrobců včetně největší Zentivy.

Číňanům nyní nahrává i to, že vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) intenzivně pracuje na zlepšování vztahů a hlavně byznysu s Čínou, kam v posledních měsících zamířilo několik ministrů včetně Němečka.

Opačným směrem během několika dní vyrazí delegace čínskýchfarmaceutických firem. "Bude jich více než deset," uvedl Jaroslav Tvrdík, který stojí v čele dozorčí rady Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce. O které výrobce půjde, zatím nechce Tvrdík upřesnit. 

Ceny se nesníží, tvrdí čeští výrobci

V Česku chtějí Číňané prodávat hlavně generické léky, tedy takové, jejichž účinné látky už nejsou chráněny patenty. Ministr Němeček očekává, že čínská konkurence by mohla přinést mírný pokles cen. Čeští výrobci si to však nemyslí.

Léky jsou podle nich u nás už dnes laciné a není příliš prostor pro jejich další zlevňování. "Do cen léků se navíc příliš nepromítají náklady na práci. Produkce je automatizovaná, a nejdražší tak bývá výrobní linka, kterou obsluhuje jen několik lidí," říká Zörner.

Ani obavy z kvality či bezpečnosti čínských léků podle něj nejsou úplně namístě. "Mohou tam být výrobci, kteří splňují naše požadavky, a budou tam také produkty, které by se mohly dávat leda tak do uhelných skladů. Nelze se na to dívat paušálně," míní Zörner.

Vadné šarže

Na trhu evropské osmadvacítky zatím Číňané své léky neprodávají, na rozdíl od přípravků, z nichž se medikamenty vyrábějí. Například česko-slovenská skupina Penta nakupuje u čínské firmy Sirio Pharma chemické látky, které poté zkontroluje a zpracuje ve svém podniku ve Velké Británii do podoby volně prodejných léků. Následně je prodává v lékárnách své sítě Dr. Max.

Někdy však evropští výrobci musí stáhnout z trhu některé várky léků - většinou kvůli špatnému poměru účinné látky. "Na farmaceutické firmy dopadla krize a snaží se ušetřit. Například tím, že přesunují výrobu do Asie nebo že odtud berou účinné látky," řekl tehdejší šéf Státního ústavupro kontrolu léčiv Martin Beneš před čtyřmi lety, když se potíže začaly prohlubovat. Problematické přípravky se podle něj často vyrábějí právě v Číně.

Výrobci, kteří vyvíjejí a patentují špičkové léky, zase mají obavy z ochrany svých patentů. Ta podle nich v Číně dosud úplně nefunguje. Objevily se případy, kdy tam na trh přišla generika ještě před uplynutím patentu originálního léku - a někdy dokonce i před jeho samotným schválením. "Přestože se situace postupně zlepšuje, i dnes jsou zřejmé zásadní nedostatky," komentuje situaci ředitel Asociace inovativníhofarmaceutického průmyslu Jakub Dvořáček.


 47,6 mld. dolarů činil v roce 2012 objem exportu čínských farmaceutických produktů.AUTOR: Aleš Měřička

AUTOR: Veronika Rodriguez
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz