Jak si mají doma pacienti správně měřit krevní tlak?

Evropská společnost pro hypertenzi  vydala v minulém roce doporučení, ve kterém je domácí měření krevního tlaku (TK) pacientem uznáno za přínosné a kde je popsán správný postup při jeho provádění.  Zvláště internisté a praktičtí lékaři dobře znají různé bizarní podoby záznamů, které nám naši pacienti předkládají. Přitom ale mnozí z nás váhají, jak správně odpovědět na dotaz ohledně četnosti a techniky tohoto měření.

Opět mnozí z nás pochybovali o odůvodnění těchto měření. Existují však práce, ve kterých se prokázalo, že tento druh měření samotným pacientem ve svém domácím prostředí lépe předpovídá riziko kardiovaskulárních událostí a více koreluje s hypertenzním orgánovým postižením cílových orgánů, jako jsou srdce, ledviny atd. Toto domácí měření  je schopno potvrdit či vyvrátit diagnózu syndromu bílého pláště a tzv. maskované hypertenze. Domácí měření TK je levné a zlepšuje adherenci pacienta k léčbě.

Zásady správného provádění domácího měření TK:

- nutné zaškolení pacienta zdravotnickým pracovníkem

správný výběr tonometru nejlépe elektronického a validovaného – seznam na http://www.bhsoc.org/ nebo http://www.dableducational.org/ – pozor na klinické situace jako je těhotenství, pacienti s arytmiemi, obezitou, děti nebo velmi staří pacienti a správnou šíři manžety – jiná než standardní pro obvody paže pod 24 cm a nad 32 cm

-  technika měření: klidná místnost, vsedě, ruka položená na stole, při tlakovém rozdílu měřit na ruce s vyšším TK

četnost měření: nejlépe období 7 dnů (minimálně 3 dny) po nastavení nové léčby a před plánovanou kontrolou u lékaře – 2 měření ráno (před eventuální antihypertenzní medikací, pokud užívána) a měření večer (před večeří). Mezi měřením 1-2 min. časový odstup. U léčených hypertoniků je dlouhodobé měření doporučeno 1x-max. 2x týdně k posílení adherence k léčbě. Izolvaná měření nelze použít k diagnóze a častější měření není doporučováno !!

-  interpretace výsledků: průměry z monitorovaných dnů (I.den měření se vynechává), jako  zvýšený domácí TK se považuje výsledek větší nebo roven 135/85 mmHg, za normální je považován TK pod 130/80 mmHg

Autor: MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.