Kubánské zdravotnictví

Situace na Kubě je pochopitelná pro ty z nás, kteří žili v komunismu, ale jak napovídá článek o kubánském zdravotnictví v NEJM, A Different Model, pro Američany je nepředstavitelná ta skutečnost, že poskytování zdravotní péče na Kubě je zcela bezplatné a že průměrná měsíční mzda kubánského doktora je 20 dolarů.

Kubánské zdravotnictví je založeno na prevenci, kterou vykonávají především praktičtí lékaři. Ti mají každý cca 1000 obyvatel, který navštěvují jednou ročně doma. Kubánci jsou rozděleni do 4 rizikových skupin (např. kuřáci jsou v II. rizikové skupině atd.). Praktičtí lékaři odpovídají za dodržování léčebného režimu při léčbě TBC, za zajištění hormonální antikoncepce, za prevenci onemocnění přenášených  komáry jako je horečka dengue atd.. Jsou to praktičtí lékaři, kteří vedou léčbu doporučenou pacientům specialisty, kteří jsou koncentrování do známých poliklinik. Dokumentace je vedená téměř výhradně písemnou formu a připomíná naše 80.léta. 

Výsledky léčby nejsou však vůbec špatné. Kojenecká úmrtnost pod 5/1000, střední délka života při narození 78 let, počet dialyzovaných odpovídá 40% americké skutečnosti ve srovnatelné populaci. Technologickým vybavením se kubánská medicína nevyznačuje, studenti medicíny mají týdně nárok na 30 minut internetu. Lidské pracovní síly má však dostatek a to díky 22 lékařským fakultám na 11.2 miliónu obyvatel (pro srovnání u nás 6 lékařských fakult na 10.5 miliónů ). Dochází dokonce k exportu kubánských zdravotníků do světa, v zahraničí v roce 2008 pracovalo  na 37 tisíc lékařů a sester a to převážně v zemích Jižní Ameriky a Afriky.  Např. z  ropných nalezišť ve Venezuele poté plynou odměny do kubánského státního rozpočtu (systém podobný našemu bývalému Technoexportu a exportu mozků jeho prostřednictvím). Aby vyžili, tak mají kubánští lékaři samozřejmě ubytování a stravu zdarma. Prostě čirý socialismus. O volbě lékaře si můžou pacienti nechat zdát a proto musejí mít spíše štěstí než informace. 

Autor: MUDr.Martin Opočenský,Ph.D. s využitím NEJM