Novinky v kardiovaskulární prevenci II.


Podle studie Cardiovascular Quality and Outcomes uveřejněné v červnovém čísle Circulation je možným vysvětlením pozitivního vlivu středomořské stravy (Mediterranean diet) zlepšení činnosti autonomního systému. Ta byla hodnocena za pomoci sledování variability srdeční frekvence sledované pomocí Holterovy monitorace. Nízká variabilita srdeční frekvence je podle výsledků někoika studií spojena se zvýšeným rizikem srdeční smrti. Studie vycházela ze sledování dvojčat mužského pohlaví (Twins Heart Study), kteří byli rozděleni podle adherence ke středomořské dietě do několika skupin. Nejvyšší variabilita srdeční frekvence byla zaznamenána ve skupině s největším podílem středomořské diety v stravování účastníků studie. Výsledky této studie svědčí proti častému argumentu, který vysvětluje nižší kardiovaskulární mortalitu ve Středomoří genetickými faktory, a zároveň rozšiřují zvažované patogenetické mechanismy pozitivního působení této diety (snížení oxidačního stresu resp. omezení zánětlivých systémových procesů).

Na výročním kongresu Evropské společnosti pro aterosklerozu v Hamburku bylo přijato doporučení stanovovat u osob s vysokým a středním rizikem kardiovaskulárních onemocnění Lp(a) a při jeho hodnotách nad 50 mg/dl jej léčit niacinem v dávce 1 až 3 g. Zvýšená hodnota tohoto lipoproteinu podobného LDL partikule (oproti němu je však na apoliprotein B100 navázán apolipoprotein A) se odhaduje až u 20% populace s rasovými rozdíly (více u Hispánců a černochů).Toto doporučení bylo přijato na základě studií uvěřejněných v posledních 2 letech (P.R.Kamstrup et al , 2009, Chapman et al, 2010) expertní skupinou 19 předních odborníků.

Zákaz kouření na veřejných místech podle studie uveřejněné v British Medical Journal vedl počínake červencem 2007 ke statisticky významnému poklesu přijetí do nemocnic s diagnózou infarktu myokardu ve Velké Británii. Pokles byl o 2,4%, což představovalo úbytek o 1200 příjmů. Bylo to méně oproti studiím z Itálie (13%), Skotska (17%) a amerického státu New York (8%), ale tato studie se snažila vyhnout protiargumentům odpůrců výsledků předchozích studií. Ti totiž poukazovali na možné sezónní vlivy a celkový pokles četnosti srdečních infarktů v populaci. Kvalitu studie zvyšuje fakt, že ve Velké Británii se již dlouhodobě dařilo omezovat pasivní kouření na pracovišti, jako dalšího možného faktoru znevažujícího hodnotu studie (již před zahájením studie bylo až 55% pracovišť nekuřáckých).

V britské studii TASMINH2, které se zúčastnilo 24 praxí praktických lékařů, se zjišťovala účinnost samostatné kontroly krevního tlaku s možností samostatné úpravy dávky oproti kontrolní skupině, které byly dávky antihypertenziv upravovány výhradně ošetřujícím lékařem. První skupina dosáhla lepší kontroly TK, v 6 měsících pokles systolického TK o 12,9 mmHg oproti 9,2 mmHg u kontrolní skupiny, po 12 měsících byl pokles dokonce o 17,6/12-2 mmHg (statisticky významný rozdíl). Podle závěrů autorů studie by self-monitoring a self-management mohly významně pomoci zlepšit úspěšnost léčby hypertenze  zejména v primární péči.

Časopis Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, uveřejnil studii holandských autorů v čele s J. Beulens (University Medical Centre Utrecht), kteří studovali účinky konzumace kávy a čaje na četnost kardiovaskulárních onemocnění u 37514 zdravých žen a mužů ve studii EPIC-NL. Studie prokázala pro kávu tzv. U křivku, nejlépe na tom byli ti, co pili 2-3 šálky kávy denně (snížení rizika o 21%), oproti těm co pili méně než dva nebo více než 4 šálky. U čaje se jako optimální jeví až 6 jeho šálků, což snižuje riziko kardiovaskulární příhody o 36% (vše statisticky významné).Tato konzumace čaje a kávy navíc nezvyšuje riziko CMP a celkové mortality.

Autor: MUDr. Opočenský Martin, Ph.D.