Sedadlo u okna jako rizikový faktor trombembolické nemoci

Podle nových průzkumů American College of Chest Physicians, publikovaných v časopise CHEST, mezi další rizikové faktory vzniku hluboké žilní trombózy (HŽT) při dlouhých letech patří hormonální antikoncepce, resp. užívání estrogenů, pokročilý věk, těhotenství a rovněž i v nadpisu zmíněné umístění sedadel v letadle. Rizikové jsou především lety trvající 8 až 10 hodin.

Naproti tomu se nepotvrdila existence tzv. syndromu ekonomické třídy, o kterém se dříve vážně hovořilo. Bylo tak vyvráceno podezření z možné souvislosti zvýšeného rizika vzniku HŽT při cestování ve stísněných prostorách, v této méně pohodlné části letadla. Rovněž se nepotvrdila souvislost mezi vznikem HŽT a příjmem alkoholu nebo dehydratací. Mezi udávaná rizika jsou naopak dále zmíněna anamnéza prodělané HŽT či genetické predispozici v podobě trombofilie, nedávný chirurgický výkon či trauma, imobilita a obezita.

Nová doporučení odpovídají na častou otázku podoby prevence tohoto onemocnění. U letů nad 6 hodin je u pacientů s výše uvedenými zvýšenými riziky doporučeno časté vstávání, protahování lýtkových svalů a použití podkolenní kompresivní punčochy. Pro pacienty bez rizikových faktorů se tato komprese nedoporučuje, stejně tak se nedoporučuje užívání kyseliny acetylsalicylové nebo preventivní antikoagulační léčby. Antithromtická léčba by se měla individuálně posoudit u pacientů se zvlášť zvýšeným rizikem, tj. při kombinaci více výše uvedených faktorů.

Dokument obsahuje až 600 doporučení na více než 950 stránkách (http://chestjournal.chestpubs.org/content/141/2_suppl/7S.full), celou problematiku řeší komplexně od diagnostiky po léčbu. V diagnostice je zdůrazněn význam posuzování předtestové pravděpodobnosti výskytu onemocnění a stanovování D-dimerů (rozlišují se středně citlivé nebo supersenzitivní. Ultrazvukové vyšetření autoři rozlišuji na duplexní ultrazvuk (DUS) proximálních partií DK (vhodné provádět opakovaně) a DUS celých dolních končetin. V případě negativního výsledku prvního vyšetření se doporučuje kontrolní vyšetření za týden a to buď sonografické, nebo laboratorní stanovení.

MUDr.Martin Opočenský, Ph.D,