Zdravotnická katastrofa v Somálsku

Nedávné číslo New England Journal of Medicine přineslo článek Jeana-Clementa Cabrola z mezinárodní zdravotnické organizace Médecins sans Frontieres (MSF) o skutečné lidské a humanitární katastrofě, ke které dnes dochází v jižním a centrálním Somálsku. Po několik desetiletí bídou sužovaná oblast byla letos postižena extrémním suchem a neutuchující válkou, což vedlo k útěku až několika stovek tisíc místních obyvatel. Ti se snaží na dlouhé cestě přes poušť dostat buď do oblastí s přítomnou humanitární pomocí, nebo do sousední Keni či Etiopie.

Od půlky července do poloviny října přibylo 200 tisíc lidí do přeplněných táborů v okolí hlavního města Mogadisho, dalších 110 tisíc dorazilo do Dadaabu v Keni a dalších 100 tisíc Somálců do již Etiopany přeplněného etiopského Libenu.

Hlavním problémem je podvýživa. Přes obtížně získatelné údaje se odhady závažné akutní podvýživy pohybují mezi 8-9% dotčené populace a v některých oblastech dosahují až 30%. Devastující jsou důsledky epidemie spalniček u postižené populace, zvláště pospalničkového kwashiorkoru  – akutní forma malnutrice charakterizovaná otoky s vysokou mortalitou. Časté jsou i případy cholery.

Situaci a práci zdravotnických organizací typu MSF stěžuje válka mezi vládními silami, podporovanými západem a OSN, a Shabaab milicemi, islámskou ozbrojenou opozicí. Dochází k únosům zdravotnických pracovníků, jako např. k říjnovému únosu dvou Španělek v táboře Dadaab. Dalším komplikujícím faktorem byla již zmiňovaná neúroda v důsledku extrémního sucha, ze stejného důvodu pomřelo mnoho kusů dobytka. Navíc v Somálsku se lze setkat s velkou rivalitou jednotlivých kmenů, což vede ke komplikacím při řešení běžných situací denního života např. najímání místních pracovníků – řidičů, sester atd..

Somálsko bude potřebovat k řešení kritické situace v nejbližší době kompletní pomoc: potraviny, vodu, stany i lékařskou péči. Přes veškeré komplikace je to především organizace MSF, která poskytuje pomoc na 9 místech Somálska a v uprchlických táborech v okolních zemích. Medicínskou prioritou je očkování proti spalničkám, proočkovanost populace v současném Somálsku je pouze 46% a programy UNICEF a WHO se nyní snaží vyjednat s válčícími stranami konfliktu možnost splnění jejich cíle naočkovat 2.5 miliónu dětí pod 15 let. Klíčovým soubojem je boj s malnutricí, kde preventivním podáváním léčebných potravinových dávek k okamžitému použití na dobu 14 dnů, a to opět převážně dětem, se daří po vzoru zemí jako je Niger a Malawi snižovat počet akutně podvyživených dětí. Touto prevencí se daří nemocnice zaplňovat „skutečnými“ nemocnými a ne „pouze“ podvyživenými.

Situace v Somálsku staví naše dnešní problémy s „dluhovou“ krizí Evropy do jiného světla, alespoň pro ty trochu vnímavější.

MUDr.Martin Opočenský, Ph.D.