Jak uspět při kontrole ambulantního zdravotnického zařízení hygienikem?


V tomto článku se budeme věnovat průběhu kontroly hygienickou stanicí a hygienickými  požadavky na provoz  malého  zdravotnického zařízení, nebudeme se zabývat otázkou kontroly většího zařízení nemocničního typu. Předmětem kontroly jsou ustanovení zákona č.258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví zvl. díl 3, kde jsou v paragrafech 15 - 17 hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení léčebně preventivní péče a ústavů sociální péče. Rovněž Vyhláška č.195/2005 Sb. je základním dokumentem pro provádění sterilizace, dezinfekce a úklidu v oblasti zdravotnictví, péče o tělo atd.

Základním dokumentem, ze kterého se při kontrole vychází, je Provozní řád zdravotnického zařízení (viz. náš článek Jak získat Provozní řád nestátního zdravotnického zařízení?). Zde jsou definovány všechna podstatná opatření k předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění. Zákon definuje co se očekává od osob, které mají povinnost vypracovat provozní řád a které jsou povinny seznámit s ním své zaměstnance a další osoby, které pracují na jejich pracovištích, a zajistit a kontrolovat jeho dodržování.

Na co se kontrola hlavně zaměřuje:

  • druh používaných hygienických přípravků na osobní hygienu a na úklid podlah a povrchů. Podstatné je střídání více druhů těchto přípravků po jednom týdnu
  • používání jednorázového spotřebního materiálu a následné správné zacházení stzv. biologickým odpadem - je nutné doložit smluvní vztah provozovatele ZZ a příslušné firmy na odvoz odpadu a biologického odpadu
  • zajištění praní prádla smluvním partnerem satestem pro praní prádla pro zdravotnické zařízení (prádelna obvykle vydává toto potvrzení po vyprání první dávky prádla)
  • čistotu zařízení včetně zdravotnických prosdtředků v přímém kontaktu s pacientem (EKG svody, sondy ultrazvuku - vhodné čistit jednorázovými antibakeriálními ubrousky, atd)
  • způsob zajištění kvalitní osobní hygieny zejména zajištění dezinfekčních prostředků kmytí rukou a jednorázových ručníků (!!!)
  • hygienické zázemí ordinace - tj. oddělené WC pro personál a pacienty
  • způsob zajištění zdroje pitné vody a zajištění pitné vody
  • ale i méně běžné věci: jako způsob kontroly teploty vledničce, kde se uchovávají očkovací látky a léky, povinnost zdravotnického zařízení vést průěžnou evidenci o odpadech (vyhláška Ministertva životního prostředí o odpadech č. 383/2001 sb.) atd.

O průběhu sepíše pověřený racovník provádějící kontrolu protokol o předmětu a účelu kontroly s kontrolním zjištěním s možností kontrolovaného se okamžitě vyjádřit k výsledku kontroly. Kontrolní orgán má pravomoc udělit pokutu za neplnění ustanovení až do výše  2 miliónů Kč. Za opakované porušení ustanovení  zákon připouští možnost udělit pokutu až do výšky 10 násobku původní pokuty. Ze zákona ale nevyplývá možnost odnětí předchozího souhlasu s provozním řádem s následujícím zrušením registrace, resp. v praxi se tak prý neděje.

Autor: MUDr. Martin Opočenský, Ph.D.