Kde a jak nalézt kvalitní vědecké informace?


V roce 2006 bylo v systému veřejných informačních služeb ve zdravotnictví registrováno 143 pracovišť včetně Národní lékařské knihovny, ve kterých lze nalézt 2 milióny svazků. Internetové prezentace těchto pracovišť nalezneme na www.knihovny.net nebo je adresář jednotlivých pracovišť k dispozici na stánce www.nlk.cz.

Odpověď na první část otázky v titulku zní: webové vyhledávače, odborné licencované databáze, elektronické katalogy knihoven, odborné licencované databáze, časopisy a monografie.
Google, GoogleBook Search (7 miliónů digitalizovaných knih !!), Scirus, GoogleScholar, Yahoo, Seznam jsou nejčastěji použivané internetové vyhledávače, které poskytují velké množství informací. Ovládáme je sami nejčastěji zadáním tzv. klíčových slov, jejichž výběr rozhoduje o kvalitě vyhledaného odkazu.

Další cestou k vědeckým informacím je využívání knihovnických služeb zdravotnických knihoven, a to přes webové rozhraní nebo osobní návštěvou.
Přístup k placených odborným databázím vede přes registraci na webových stránkách knihoven, a po zaplacení „symbolického" poplatku se lze k těmto databázím lehce dostat. Užitečné zdroje s přístupem omezeným často pouze na zaměstnance institucí jsou webové stránky lékařských fakult www.lf1.cuni.cz, www.lf2.cuni.cz, www.lf3.cuni.cz, www.lfp.cuni.cz, www.lhk.cz, www.muni.cz, www.upol.cz. Od roku 1950 se nashromáždilo v databázi US National Library of Medicine (tzv. PubMed) 6 miliónů citací z databáze odborných časopisů a MEDLINE. Přístup je volný a je propojen na další podobné zdroje (www.nlm.nih.gov).
Dostupnost hledaných zdrojů lze ověřit v souborných katalozích knihoven v ČR - např. CASLIN Souborný katalog České republiky - Národní knihovna ČR www.nkp.cz. Podobně i v centrálním katalogu např. Univerzity Karlovy.

Tipy na kvalitní informační zdroje:
- Vědecká lékařská knihovna IKEM 
- Národní lékařská knihovna
- medicínská virtuální knihovna MEDVIK  - nutná registrace, která však dále umožní elektronické 
  katalogy, národní lékařskou bibliografii, katalogy zahraniční medicínaké literatury dostupné v ČR,
  přístup k e-časopisům, vybrané tituly eknih (www.medvik.cz, placený přístup přes
  bránu OVID do Medline)

Na závěr upozornění na společný projekt americké Kongresové knihovny a pracovníků Alexandrijské knihovny v Egyptě pod názvem Světová digitální knihovna, která byla zprovozněna dne 22.4.2009 na www.wdl.org/en/. Jedná se o projekt UNESCA, jehož cílem je poskytnout pomocí zapojených knihoven k volné distribuci digitalizované knihy, snímky map a rukopisů, dále fotografie, filmy atd. Zatím se zapojily knihovny ze zemí jako je Brazílie, Británie, Čína, Egypt, Francie, Japonsko , Rusko, Saudská Arábie a USA. Na podobném, principu pracuje Europeana projekt Evropské unie (viz.naše rubrika: web týdne v sekci zajímavé weby ).

Autor: MUDr.Martin Opočenský