MINISTERSTVO JIŽ SVÉ NABÍDKY VYČERPALO, MY ALE CHCEME SITUACI ŘEŠIT

Již počtvrté nám byl předložen stejný návrh na odměňování zdravotníků, ministerstvo se ani nepokusilo zareagovat na důvody, proč jsme jej zatím třikrát odmítli. Odměny za přesčasovou práci tvoří nyní až 50 % příjmů lékařů, což je z mnoha důvodů nevyhovující. Pokud to pan ministr Válek s dodržováním zákoníku práce myslí opravdu vážně, vedlo by to k propadu příjmů lékařů. Pokud tento výpadek z příjmů nebude kompenzován navýšením základních platů a mezd, povede to buď k dalšímu porušování zákonů v nemocnicích, nebo k masivnímu odchodu lékařů z nemocnic. 

Vzhledem k tomu, že nedávná kontrola inspektorátu práce ve FN Brno (na mateřském pracovišti pana ministra) na zjištěná porušení zákoníku práce nijak nezareagovala, obáváme se, že na sliby pana ministra nelze vůbec spoléhat. 

Dnes na ministerstvu také zaznělo, že tato nabídka je konečná, a že MZ ČR již své možnosti vyčerpalo. Laxní přístup ministerstva v situaci, kdy jím řízené organizace přiznávají, že bude omezena i akutní péče pro české pojištěnce, se nedá ničím vysvětlit.

Vzhledem k blížícímu se výraznému omezení dostupnosti péče chceme dále jednat. Naši pacienti nemůžou za to, že omezení péče je následkem něčeho tak samozřejmého, že lékaři chtějí dodržovat platné zákony. Když je dobro pacientů a budoucnost zdravotnictví lhostejné ministrovi zdravotnictví, řešení se pokusíme najít cestou jednání s předsedou vlády.

Lékaři trvají na prosinci bez přesčasů. Kubek mluví o omezení zdravotní péče — ČT24 — Česká televize (ceskatelevize.cz)

 

S kolegiálním pozdravem

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

MUDr. Jan Přáda – viceprezident ČLK