Ministr Válek nevěří, že to myslíme vážně

 V pondělí 13.11.2023 se na ministerstvu zdravotnictví uskutečnilo další jednání o našich zcela legitimních požadavcích. Účastníků bylo ze strany ministerstva zdravotnictví, pojišťoven a ředitelů nemocnic hodně, a my jsme si vyslechli spoustu důvodů, proč nic nejde. Inu, kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, vymýšlí si důvody.

Během jednání opakovaně a zcela nepatřičně zaznívalo slovo „stávka“. My však nestávkujeme a ani stávkovat nyní nehodláme. My se jen snažíme dodržovat zákony. Je smutnou vizitkou českého zdravotnictví, když pouhé dodržování zákonů je může takříkajíc položit.

   Dozvěděli jsme se, že do Sněmovny již byla odeslána novela oné novely zákoníku práce, která z lékařů a lékařek dělala občany druhé kategorie. Vedle snížení možného množství přesčasů na 8 hodin týdně, tedy na maximálně 416 hodin ročně by měl být umožněn také výkon práce v délce 24 hodin, tedy na normální směnu navazující standardní noční služba, na které jsme zvyklí, s tím, že bude následovat odpočinek. Novela bohužel neobsahuje návrh na úpravu § 109 zákoníku práce, která by analogicky jako ve školství sjednotila pravidla odměňování ve všech nemocnicích financovaných prostřednictvím veřejného zdravotního pojištění. Tento návrh, jak vyřešit nespravedlnost, že za obdobnou práci pobírají lékaři i zdravotní sestry v nemocnicích, které jsou obchodními společnostmi, o několik tisíc korun nižší mzdy, než jaké platy ve státních nemocnicích garantují tarifní tabulky, existuje již mnoho let a my jsme jej znovu předložili minulý týden.

   Ministr zdravotnictví doufá, že po schválení této novely „novely“ se vše vrátí do starých kolejí a lékaři i lékařky v nemocnicích si budou dále ochotně „přivydělávat“ nelegálními přesčasy. My však věříme, že společně dokážeme konečně pracovní podmínky v nemocnicích změnit. Že dokážeme učinit práci ve zdravotnictví více atraktivní. Že bude o medicínu větší zájem a že tedy bude zdravotní péče zajištěná nejenom v prosinci nebo v lednu, ale také v následujících letech. Že zkrátka bude mít pacienty kdo léčit.

   Novelu zákoníku práce poslanci s největší pravděpodobností schválí. Pokud budeme vytrvalí, pak snad prosadíme i nějaké změny v organizaci specializačního vzdělávání. Jako první krok potřebuje posílit vliv České lékařské komory v této oblasti, a to minimálně na pozici toho, kdo bude kontrolovat dodržování férových podmínek a rovného zacházení s mladými lékaři i lékařkami.

   V otázce úpravy platů a mezd jsme se na zatím posledním jednání bohužel neposunuli nikam. Na rozdíl od minulého týdne se sice jednání pan ministr Válek osobně účastnil, ale hned ve svém prvním vystoupení dal najevo, že nevnímá vážnost situace. Ostatně sama skutečnost, že jediným návrhem ze strany ministerstva bylo to, co jsme minulý týden odmítli, vypovídá mnohé.

   Pan profesor Válek nám i novinářům sdělil, že upřednostňuje „stabilitu“ státního rozpočtu před dostupností zdravotní péče. Takový přístup by se snad dal pochopit u místopředsedy vlády Válka. Tedy pokud by vláda dokázala vybírat daně od bank a nadnárodních korporací a zároveň přestala vyhazovat peníze za nesmysly. U ministra zdravotnictví Válka je však takový postoj velmi podivný. Pan profesor by si měl ujasnit, že jako ministr zdravotnictví nese zodpovědnost za dostupnost zdravotní péče. Měl by hájit zájmy svěřeného resortu. A hned pro začátek by se mohl přestat snažit podsouvat novinářům konstrukci, že kvůli doktorským platům bude třeba zvyšovat daně nebo navyšovat nepopulární tzv. regulační poplatky.  

   Náš požadavek na přijetí speciálního zákona o odměňování zdravotníků s účinností od 1.1.2025 sice ministerstvo zdravotnictví nezpochybňuje, ale to je tak všechno. Nejsou známy ani jeho hrubé kontury ani žádný harmonogram přípravných prací. Ministerstvo také ani nenaznačilo, jak by se měly platové úpravy financovat. Vše nasvědčuje tomu, že je to „bouda“ a že by nás i tentokrát vláda chtěla podvést.

   Naše stanovisko a požadavky jednoznačně formulovali delegáti listopadového sjezdu: „ČLK požaduje urychlené přijetí speciálního zákona o odměňování zdravotníků a lékařů, který zajistí lékařům za základní pracovní dobu příjmy v rozmezí nejméně 1,5 až 3násobku vždy aktuální průměrné mzdy v ČR, a to v závislosti na získané kvalifikaci. Zákon zároveň musí úměrně navýšit příjmy ostatních pracovníků ve zdravotnictví, včetně soukromých poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb.“

   Dohoda se zatím nerýsuje ani na tom, jak vysoké platy a mzdy budou pobírat lékaři od ledna 2024 ani na způsobu, jak budou garantovány.

   Ministerský návrh jsme odmítli již minulý týden, a to z těchto důvodů:

1. Do navýšeného platu započítává ministerstvo i odměny za přesčasy v rozsahu 32 hodin měsíčně, přičemž odměnu za přesčasy kalkulují o cca 25 % vyšší, než je realita,

2. Návrh vůbec neřeší ty nemocnice, kde nemají platy ale mzdy,

3. Návrh vůbec neřeší odměňování sester a ostatních nelékařských profesí,

4. Ministerstvo navrhuje v podstatě zvýšení platů jen pro lékaře, kteří v současnosti nemají žádné osobní hodnocení,

5. Ministerstvo neustále operuje pouze s těmi finančními prostředky, které rozděluje úhradová vyhláška. Odmítají navýšit celkový objem financí pro nemocnice, přičemž je jasné, že bez toho žádné navýšení platů a mezd nebude reálně možné.

   Další jednání naplánoval ministr Válek až na úterý 21.11.2023 v rámci tzv. zdravotnické tripartity. Na jednání bychom jako „hosté“ měli být pozváni také my za komoru. Zdá se, že pan ministr zvolil zdržovací taktiku. Zřejmě doufá, že takříkajíc vyměkneme a že se tedy platy zvyšovat nebudou. Je naším společným úkolem vyvést ho z omylu. Rozhodne to, kolik z nás bude v prosinci skutečně pracovat pouze v rozsahu základní pracovní doby, což je naše zákonem garantované právo.

„Česká lékařská komora vyzývá všechny lékaře a lékařky pracující v nemocnicích, aby se do akce zapojili tím, že vypovědí či odmítnou uzavírat dohody o práci přesčas a budou v prosinci 2023 pracovat pouze v rozsahu základní pracovní doby. Komora vyzývá všechny ostatní lékaře, aby své nemocniční kolegy solidárně podpořili.“

   Připojte se k nám a vypovězte přesčasovou práci. O tom, jaké peníze a za jaké množství práce budete pobírat napřesrok a v dalších letech se totiž rozhoduje právě nyní.

S kolegiálním pozdravem

 

MUDr. Milan Kubek – prezident ČLK

MUDr. Jan Přáda – viceprezident ČLK