Odbory nesouhlasí s předloženým návrhem zákona o univerzitních nemocnicích

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR zásadně nesouhlasí s předloženým návrhem zákona o univerzitních nemocnicích. Zásadně nesouhlasí také se zdůvodněním, že nová právní úprava je nutná, protože příspěvkové organizace jsou zastaralá a nevyhovující forma nemocnic. To není pravda! Naše příspěvkové organizace jsou obdobou neziskových organizací běžně fungujících v zahraničí.

Co odborovému svazu na návrhu zákona o univerzitních nemocnicích vadí?

● Ministerstvo zdravotnictví požádalo o sloučení připomínkového řízení, o zkrácení lhůt na 5 dnů. Pečlivě a ve všech souvislostech posoudit za 5 dní tak závažnou právní normu bylo téměř nemožné. Odbory to zvládly, ale jejich připomínky nebyly vypořádány.

● Návrh zákona přináší největší odstátnění majetku ve zdravotnictví za posledních dvacet let.

● Ke každému novému právnímu předpisu mají být zpracovány ekonomické dopady tzv. RIA, Ministerstvo zdravotnictví ale požádalo, aby v tomto případě být zpracovány nemusely. Proč?

● Fakultní nemocnice představují odhadem majetek v hodnotě okolo 60 mld. Kč s ročním obratem okolo 100 mld. Kč.

● Z informací, které odbory dostávaly v minulých letech, se lze domnívat, že fakultní nemocnice nejsou ve většině případů schopné zvládat z příjmů zdravotního pojištění provoz, modernizaci i investice a že některé mají z minulých let finanční závazky v řádech mnoha set milionů a možná miliard korun. V souvislosti s návrhem zákona ale není vyčísleno, jaké závazky fakultní nemocnice mají a jaké dopady by tyto závazky měly po změně právní formy nemocnic na jejich praktické fungování.

● Co bude s dluhy nemocnic? V návrhu není řešena možnost podpory státu, což je velký problém. V návrhu se přímo stanoví, že jakýkoliv další zásah do chodu nových univerzitních nemocnic bude možný jen zákonem, což je dost složité. Ministerstvo zdravotnictví například v minulých letech v součinnosti s pražskou ZZS řešilo problémy s přijímáním pacientů atd.

● Návrh neakceptuje dosavadní politiku Ministerstva zdravotnictví řešit některé nákupy centrálně, a tím snížit náklady nemocnic.

● Návrh principiálně součinnost nemocnic neřeší a vytváří samostatné právnické osoby.

● Stát se chce vzdát jediných svých nemocnic. Jak chce dostát své povinnosti garantovat zdravotní péči a její dostupnost?

● Ministerský návrh zákona navíc obsahoval paragraf 41, který umožňoval v období několika příštích měsíců sloučit, rozdělit a rozprodat ze současných organizací, které zřizuje Ministerstvo zdravotnictví (nejen z fakultních nemocnic), cokoliv. Stačilo, aby se dohodlo Ministerstvo zdravotnictví s Ministerstvem financí. V podstatě by to znamenalo „na chvíli zhasnout“, tedy situaci, kterou známe z dob privatizace v devadesátých letech minulého století. Tento nebezpečný paragraf byl kvůli vlně odporu, kterou vyvolal, ze zákona odstraněn. Hrozí však, že jej do návrhu snadno a nenápadně vrátí některý poslanec.

Návrh zákona o univerzitních nemocnicích odmítli odbory i zaměstnavatelé.

Podle odborů je nutné řešit poskytování nemocniční péče jako celek, vrátit se k záměru upravit fungování nemocnic zákonem, a to na neziskovém principu. Je nutné stanovit síť nemocnic a řešit jejich součinnost atd.

Zdravotnictví má velmi vážné zvláště personální problémy, které již zcela konkrétně ohrožují dostupnost a kvalitu poskytované péče. Místo jejich řešení zde bylo otevřeno téma univerzitních nemocnic a je vyvíjen obrovský tlak, aby se právě tento návrh zákona podařilo schválit ještě do voleb.

Proč? Komu to prospěje? Kdo z toho očekává zisk?

Pacienti, zaměstnanci, nemocnice, univerzity ani stát to nebudou. Kdo tedy?

Odborový svaz požaduje, aby Poslanecká sněmovna projednávání zákona o univerzitních nemocnicích přerušila.

Odborový svaz vyzývá Poslaneckou sněmovnu, aby řešila pomoc zaměstnancům ve zdravotnictví ihned novelou zákoníku práce.

Odborový svaz proto žádá poslance, aby podpořili poslanecký návrh Jaroslava Zavadila, kterým se sjednotí odměňování v lůžkových zdravotnických zařízeních pod systém platů.

Sjednocení odměňování je transparentním prvkem v oblasti ekonomiky nemocnic, jako jediné zaručí vládou, zaměstnavateli a odbory dohodnuté zvýšení odměn za práci a bude působit jako stabilizační prvek v současné personální krizi. Je předpoklad, že část zaměstnanců, kteří zvažují odchod z nemocnic, po této změně na svých pracovištích zůstane.

Tisková zpráva k tiskové konferenci dne 2. 5. 2017