Zatkne policie v Rathově případu další lidi?

Policie obvinila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha z přijetí úplatku. Zadržela ho ve chvíli, kdy si nesl v krabici od bot sedm milionů korun. Zatčeno bylo také sedm dalších lidí. Zbaví poslanci svého kolegu imunity, aby mohlo pokračovat jeho trestní stíhání?

Vývoj událostí kolem nového korupčního skandálu, jehož hlavní postavou je poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath, byl v úterý překotný.

Zároveň vyvstala řada otázek. Server IHNED.cz shrnul ty nejdůležitější a pokusil se na ně odpovědět. 

Co vlastně měli Rath a spol. podle policie provést?

Strohý policejní jazyk hovoří o „poškozování zájmů EU, přijetí úplatku, podplácení a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky“. Jak se to dá přeložit? Policie je přesvědčena, že osmičlenná skupina lidí se dopustila korupce, když manipulovala s tendry a zneužívala evropské dotace. Konkrétní obvinění zatím zaznělo jen u Davida Ratha: podle ústecké krajské státní zástupkyně Lenky Bradáčové byl poslanec obviněn z trestného činu přijetí úplatku a policie ho zadržela krátce poté, co měl porušit zákon. „U pana doktora Ratha bylo přímo v jeho rukách nalezeno sedm milionů korun přitom, když opouštěl určitý prostor, kde k páchání trestné činnosti došlo,“ řekla Bradáčová.

Kde se tedy korumpovalo?

Stopy vedou podle informací serveru Lidovky.cz především do středočeských nemocnic, hlavně do Kladna a Příbrami, kde se vypisovaly stamilionové stavební tendry na modernizace špitálů. V hledáčku kriminalistů se zřejmě objevily i podvody s evropskými dotacemi, především při opravě zámku v Buštěhradu.

Jaké tresty Davidu Rathovi a spol. hrozí?

To zatím není jasné. Ale například za přijetí úplatku, z nějž je Rath obviněn, hrozí při nejpřísnější kvalifikaci až dvanáctileté vězení.

Jak se odehrálo Rathovo zatčení?

Policie zadržela hejtmana Ratha v pondělí 14. května 2012 ve večerních hodinách. Stalo se tak údajně přímo na ulici v Hostivici u Prahy, kde David Rath s rodinou bydlí. Podle některých spekulací byl Rath zadržen ve chvíli, kdy vycházel z domu, který patří Kateřině Pancové, ředitelce kladenské nemocnice a Rathově blízké spolupracovnici. Právě dům Pancové, která už ale nebydlí v Hostivici a přestěhovala se do Rudné u Prahy, by mohl být tím "určitým prostorem", o němž hovořila žalobkyně Bradáčová. Pro takovou verzi hovoří například to, že před tímto domem v úterý parkovalo vozidlo Davida Ratha. Podle všeho tam zůstalo stát po jeho zatčení.

Má policie v rukách skutečně klíčový a nezpochybnitelný důkaz?

Podle všeho ano, bez něj by poslance Ratha nejspíš tak rychle neobvinila. O tom, že v ruce nějaké trumfy má, svědčí například i to, že předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) bez prodlení svolila s Rathovým vydáním. Policie jí tedy musela předložit opravdu silné důkazy, aby ji k průlomovému kroku na české politické scéně přesvědčila. Ve prospěch policie podle všeho hrají dva důležité faktory. Zaprvé: dlouhodobě činnost Davida Ratha a jeho spolupracovníků monitorovala a už od loňského podzimu odposlouchávala jejich telefony. Zadruhé: aby mohla šéfku sněmovny požádat o vydání poslance, musela ho podle Ústavy chytit bezprostředně po činu. A to se skutečně stalo. Server Lidovky.cz navíc během úterka přišel s tvrzením, že Rath měl sedm milionů korun schovaných v krabici od bot.

Proč by měl David Rath peníze v krabici od bot?

Důležitá otázka. Pokud Rath opravdu peníze u sebe měl, bude muset policii a případně poté i soudu vysvětlit, jak k nim přišel. Rath přitom patří k protřelým politikům a téměř se nechce věřit, že by peníze ukrýval takovým způsobem. Na druhou stranu: po letech kariéry by si možná už mohl věřit natolik, že si nelámal hlavu s pečlivostí a opatrností. A hlavně: policie využila momentu překvapení, o utajené akci Rath prostě nemohl tušit.

Jak Rath celou záležitost vysvětluje?

V úterý pozdě večer rozeslala mluvčí Středočeského kraje Brill Maschková médiím vyjádření, ve které David Rath tvrdí, že krabici dostal na návštěvě s tím, že v ní je víno. Když ho pak policisté zatkli, byl prý překvapen, že jsou v ní ve skutečnosti peníze. "Vím, že tato bizarní historka zní neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je," uvádí Rath.

Policie zadržela a obvinila celkem osm osob. O koho jde?

Jméno Davida Ratha už padlo. Mezi obviněnými by měla být i ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a také další Rathův spolupracovník, bývalý poslanec ODS a přeběhlík k ČSSD Petr Kott, který proslul opileckou aférou ve sněmovně. Podle serveru Lidovky.cz je mezi zatčenými i Pavel Drážďanský, ředitel stavební firmy Konstruktiva Branko, která se podílela na rekonstrukci buštěhradského zámku. Další jména zatím veřejně nezazněla. Mělo by se jednat o další dvě ženy a dva muže.

Je David Rath skutečně velkou rybou v policejní síti?

Ano, o tom není pochyb. Je dokonce úplně prvním poslancem, o kterém policie tvrdí, že ho přistihla bezprostředně po spáchání trestného činu. To se ještě v Česku nikdy nestalo. Všechna dřívější korupční politická podezření nyní proti této kauze vypadají směšně: neměla totiž nikdy pevnou důkazní oporu. Srovnat s Rathovým případem se dá snad jen zatčení někdejšího šéfa Centra pro kupónovou privatizaci Jaroslava Liznera, kterého policie načapala s kufříkem naditým osmi miliony.

Dotkne se kauza ještě někoho dalšího?

To je reálná hrozba, nic není vyloučeno. I žalobkyně Bradáčová naznačila, že by vyšetřování mohlo pokračovat například severočeským směrem. A navíc: i z vyjádření sociálních demokratů je patrná nervozita. Obávají se, co všechno policie ví a co dalšího by ještě mohlo prasknout.

Půjde David Rath do vazby?

O tom ve středu rozhodne ústecký soud. Státní zastupitelství v úterý večer o uvalení vazby požádalo. "Mohu potvrdit, že okresní soud v Ústí nad Labem před malou chvílí obdržel návrh krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem na vzetí do vazby obviněného, který je poslancem Parlamentu ČR," řekl serveru IHNED.cz krátce po 20:00 ústecký soudce Jan Tichý. Soud podle něj o návrhu rozhodne během zítřka.

Co bude s Davidem Rathem dál?

Ať už Rath skončí ve vazbě či nikoliv, klíčový teď pro něj bude verdikt kolegů z poslaneckých lavic. Jen ti mohou rozhodnout o tom, zda ho zbaví imunity a trestní řízení proti němu bude pokračovat, anebo zda ho nevydají a policisté budou mít smůlu. V druhém případě by se Rath mohl spolehnout na doživotní beztrestnost v této kauze a v případu by figuroval zřejmě už jen jako svědek.

Kdy případ projedná mandátový a imunitní výbor?

Podle vyjádření člena výboru Jana Vidíma (ODS) se dá předpokládat, že se výbor sejde ještě tento týden. Jako vždy ale může dát jen doporučení Poslanecké sněmovně, zda by měla Davida Ratha vydat k trestnímu stíhání. Teprve poslanci definitivně rozhodnou.

Kdy bude sněmovna kauzu řešit?

Podle všeho na nejbližším řádném zasedání, které začíná za tři týdny - v úterý 5. června.

Jak se ke kauze postaví ČSSD? Může Rath počítat s podporou vedení strany?

Nikoliv. Lídři ČSSD se za chování Ratha omluvili a ve svých prohlášeních dali najevo, že Ratha klidně hodí přes palubu. Předseda strany Bohuslav Sobotka řekl, že je to pro něj šok a že by Rath měl rezignovat na své funkce a dočasně pozastavit členství ve straně. Rath přes svou mluvčí ještě předtím vzkázal, že je připraven se politických funkcí vzdát. Zatím tak neučinil.

Kdo nahradí Ratha na hejtmanství a na čele kandidátky středočeské ČSSD pro podzimní volby?

Středočeský kraj by měl dočasně vést Rathův náměstek Miloš Petera. O škrtech na kandidátce pro krajské volby zatím ČSSD hovoří opatrně a chce vyčkat na středeční mimořádné jednání celé středočeské sociální demokracie, kam zavítá i stranický šéf Bohuslav Sobotka.

Co bude s evropskými dotacemi z Regionálního operačního programu NUTS II Střední Čechy?

Jisté je jedno: ministerstvo pro místní rozvoj, které dotace rozděluje, požádalo vedení operačního programu, kterému Rath předsedal, aby zastavilo proplácení veškerých projektů, které předložila kladenská nemocnice. Doporučilo také, aby pracovníci regionálního operačního programu přijali taková opatření, aby peníze nešly do dalších projektů, které by mohly souviset s Rathovým zadržením.

Nemůže to poškodit obce, které čekají na dotace?

To zatím není jasné. Podle ministerstva by se ještě tento týden měli jeho úředníci do problematiky ponořit a zjistit, kde co hoří.

Zdroj: www.ihned.cz