Zdravotnictvím proteče příští rok o 10 miliard více než letos

Pro dlouhodobou péči museli úředníci najít o půl miliardy navíc. Lékařská komora hrozí, že s ústavními stížnostmi není konec. V českém zdravotnicí nastupuje nová éra. Do rozdělování téměř čtvrt bilionu korun pro nemocnice, ambulance nebo lázně poprvé zasáhlo rozhodnutí ústavních soudců. Hned dva jejich rozsudky museli úředníciministerstva zdravotnictví začlenit do nejnovější úhradové vyhlášky - klíčového předpisu, který určuje, co všechno budou nebo nebudou hradit příští rok zdravotní pojišťovny.

"Nálezy ústavního soudu ovlivnily na řadě míst celou filozofii, jakým způsobem je úhradová vyhláška sestavena," řekla náměstkyně ministrazdravotnictví Helena Rögnerová.

Prvním příkladem jsou peníze na nemocniční a dlouhodobou péči. Ústavní soudci letos v létě rozhodli, že je protiústavní vybírat od pacientůstokorunový poplatek za každý den pobytu v nemocnicích nebo léčebnách. Jenže jejich rozsudek záhy ohrozil provoz zejména léčeben pro dlouhodobě nemocné nebo psychiatrických léčeben, u kterých poplatky tvořily často až deset procent jejich příjmů. 

"Nová vyhláška jim proto bude tyto výpadky v plné výši kompenzovat," vysvětluje Rögnerová.

Výsledek? Odhadem až půl miliardy korun, které do léčeben dosud šly od samotných pacientů, nyní uhradí pojišťovny. Podle ministerstva pojišťovny tento výpadek nijak výrazně nepocítí - úředníci totiž odhadují, že stát příští rok vybere na pojistném až o šest miliard korun více než letos, přičemž z části těchto peněz se budou moci chybějící poplatky doplnit. "Tyto náklady budeme moci pokrýt, aniž bychom na jiném místě museli krátit," tvrdí náměstkyně.

Oslovení ředitelé léčeben tvrdí, že šlo o jedinou možnost - jinak by museli šetřit na jídle nebo různých doplňkových službách.

"V našem případě by ten výpadek činil zhruba tři miliony korun. Museli bychom tedy ještě více snižovat náklady například na úklid, prádelnu nebo na kvalitu stravy," potvrzuje primář Léčebny dlouhodobě nemocných z Prahy 6 Jiří Malý.

Oslabená regulace

Druhou oblastí, kterou rozhodování soudců zasáhlo, je takzvaná regulace. Loňská vyhláška připravená ještě ministrem Leošem Hegrem totiž lékařům předem stanovila počet vyšetření nebo množství předepisovaných léků, které jim pojišťovny ještě uhradí plné výši. 

Tuto vyhlášku však koncem října ústavní soudci zrušili. Ministerstvo proto do nové vyhlášky narychlo vepsalo podmínky, při kterých musí pojišťovny nárůst poskytnuté péče akceptovat.

"Ve vyhlášce několikrát zdůrazňujeme, že když například nemocnice doloží, že jí při nárůstu počtu onemocnění vznikly oprávněné náklady, pojišťovna to musí zohlednit," říká náměstkyně Rögnerová. Ministerstvo podle ní bude chtít na tyto věci také dohlédnout. "My vystupujeme směrem k pojišťovnám jako kontrolní orgán. Máme tedy možnost zkoumat, zda pojišťovny toto ustanovení dodržují."

Nová vyhláška před soudem?

Se zásahy ústavních soudců do fungování zdravotnictví přitom nemusí být ještě konec. Novou vyhlášku začala už krátce po jejím zveřejnění kritizovat Česká lékařská komora - dosavadní rozsudky prý ministerstvo zohlednilo jen chabě. 

"Plošné regulace nezmizely. Lékařům se tak nadále bude stávat, že si budou muset vybrat, kterému pacientovi předepíšou lék, protože ne všem ho pojišťovny uhradí," tvrdí prezident komory Milan Kubek.

Ministerstvo by proto podle Kubka mělo vyhlášku "hodit do koše", jinak bude komora iniciovat novou ústavní stížnost.

Podle ministerstva podobné výhrady nejsou nijak překvapivé. "Abychom všechny uspokojili, museli bychom na zdravotnictví najít ještě dalších šedesát až sedmdesát miliard korun, což samozřejmě není dnes reálné," říká ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

235 miliard Kč
Úhradová vyhláška pro rok 2014 počítá s výdaji na zdravotnictví ve výši 235 miliard, což je zhruba o 10 miliard více než letos.

121 miliard Kč
půjde příští rok na lůžkovou péči. To je o 8,2 % více než letos.

59 miliard Kč
půjde příští rok na ambulantní péči (mimo nemocnice). To je o 1,4 % více než letos.

Úhradová vyhláška stanovuje pro každý rok minimální hranici toho, co pojišťovny platí nemocnicím, lékařům nebo lázním za jejich výkony, pokud se tato zdravotnická zařízení nedohodnou s pojišťovnami přímo.

AUTOR: Vladimír Šnídl
AUTOR-WEB: www.ihned.cz/autori

Zdroj: www.ihned.cz